Pametna čarapica - aplikacija koja mjeri vitalne znakove i roditeljima pruža miran san

Sindrom iznenadne dojenačke smrti u kolijevci vodeći je uzrok smrti kod dojenčadi do 12 mjeseci starosti, posebno kod djece koja su rođena preuranjeno.

pametna čarapica-owlet (2)

Stoga brojni roditelji sa strepnjom stavljaju bebu na spavanje. Kako bi roditelji imali mirniji san i saznanje da je s njihovom bebom sve u redu, kompanija Owlet izumila je mobilnu aplikaciju koja putem mobilnih telefona, a spojena preko čarapice za bebinu nožicu, na bezbolan i jednostavan način očitava bebin puls te količinu kisika u organizmu.

Podaci se očitavaju na mobilnom telefonu, a ako nešto nije u redu s vitalnim znakovima uključuje se alarm te crveno svijetlo koje budi roditelje i daje im mogućnost pravovremena reagiranja.

Amy Bongard, majka četvero djece, smatra da je ova aplikacija spasila život njezinu najmlađem sinu. Naime, jednom prilikom nakon što je završila s noćnim dojenjem primijetila je da beba ne diše. Podigla ga je i primijetila da mu glavica pomalo ukočeno visi u stranu, a ruke i noge su mlohave. Nakon što je 20 - 25 puta stimulirala njegova prsa uspjela ga je probuditi. Naravno, nakon nemila događaja, Amy se bojala zaspati tu i svaku sljedeću noć kako bi u slučaju da se situacija ponovi mogla na vrijeme pomoći djetetu. S obzirom na to da ljudi teško funkcioniraju bez sna, saznala je za aplikaciju i čarapicu Owlet, čija cijena je 250 američkih dolara. Proizvod je kupila i na sreću (ili nesreću) alarm je zazvonio još 4 puta! Amy objašnjava kako je beba svaki put lagano već pala u nesvjesticu te ju je morala prodrmati kako bi se razbudila i osvijestila.

  Problemi s disanjem posebice kod preuranjeno rođene djece učestali su problem. Roditelji dosad nisu imali previše izbora kad je bila riječ o ukazivanju na problem disanja kod novorođenčeta, osim skupih profesionalnih aparata koje se koriste u bolnicama. Cilj aplikacije povezane s čarapicom je da bude jednostavna za korištenje svima te da pruža sigurnost roditeljima. Iako po riječima vlasnika kompanije, 80% roditelja aplikaciju koristi samo kao dodatno osiguranje i zbog vlastita mira, dobili su i povratnu informaciju od 26 obitelji kojima se oglasio alarm i koje su sigurne kako je zbog "čarapice" spašen život njihovoj bebi.

Owlet nije jedini monitor-aplikacija takve vrste na tržištu, ali liječnička struka se slaže da ima najviše potencijala. Nitko ne garantira da sprječava nastanak SIDS-a, no dosad je više puta točno učitavao vitalne znakove te upozorio na problem s disanjem. Kritičari tvrde kako aplikacija daje roditeljima lažan osjećaj sigurnosti te u slučaju oglašavanja alarma, ili pogrešnog oglašavanja alarma, samo povećava brigu i nervozu. No majke poput Amy smatraju da im pruža miran san te zna ako "stavi pametnu čarapicu na bebinu nožicu da će sve biti u redu".