Zašto odabrati igračke od organskih materijala?

Svome bebaču od najranijeg djetinjstva želite samo najbolje pa ćete tako, osim na domaću i organski uzgojenu hranu, odjeću i obuću od kvalitetnih materijala i  nježnih sredstava za održavanje higijene, razmišljati i o igračkama s kojima će dijete, kako bude raslo, sve više dolaziti u kontakt

drvene_kocke_Pixabay

.

Iako su igračke koje pronalazimo na tržištu uglavnom provjerene, valja imati na umu da se masovna proizvodnja bilo čega teško može bazirati na najsigurnijim materijalima pa su, u tvornički proizvedenim igračkama, mogući tragovi insekticida korištenih za uzgoj pamuka ili opasnih elemenata kao što su kadmij i arsen.

Male količine navedenih elemenata ne moraju nužno naštetiti djetetovu zdravlju no manja djeca igračke su sklona povlačiti po ustima pa je time i povećan kontakt s opasnim kemikalijama.

Sigurnost na prvom mjestu

Većina organskih igračaka napravljena je od prirodnih materijala kao što su organski pamuk i vuna, drvo ili bambus pri čemu se ne koriste štetne kemikalije u procesu izrade.

Igračke su lijepljene prirodnim ljepilima, premazivane organskim jestivim uljima, a bojane prirodnim bojama dobivenima iz biljaka, bobičastog voća ili povrća.

Na drvenim i krpenim igračkama odrastale su generacije, a u specijaliziranim vrtićima i školama i danas je moguće naići isključivo na takvu vrstu igračaka.

Njihov je najveći nedostatak visoka cijena i mala rasprostranjenost pa ćete se, posebno ako stanujete u manjim mjestima, namučiti kako biste došli do organske igračke. Srećom, sve je veći broj manjih tvrtki i samostalnih umjetnika koji izrađuju ovaj tip igračaka, a moguće ih je naručiti i putem interneta bilo iz domaće ili strane proizvodnje.

Neke organske didaktičke igračke hrvatskih dizajnera možete pronaći ovdje.

Potiču djetetovu kreativnost

Mnogi će roditelji na pomisao drvene ili krpene igračke zakolutati očima jer u moru plastičnih fantazija koje se nude na svakom koraku, teško je djetetu ne ponuditi ono što je trenutno "in". No, igračke od organskih materijala mogu biti jednako estetski zanimljive i edukativne, ovisno o umjetniku i proizvođaču.

Organska igračka potiče dijete na kreativnost jer ne sadrži baterije koje bi je pokretale i različite gumbiće koji bi je "oživjeli". Dijete mora samo osmisliti kako će se njome poigrati i pridati joj osobine i vještine koje je naučilo u interakciji s drugima.

Budući da nemaju zadanih naredbi, a neke od njih ni posve jasan izgled, dijete će istraživati prostor i uočavati kako igračka utječe na njega i okolinu.

Neki znanstvenici tvrde kako je samo držanje drva u rukama umirujuće za dijete, a nedostatak bljeskova i zvukova relaksirajuće djeluje i na roditelje.

Drvene i krpene igračke najbolje je uvesti u najranijem djetinjstvu jer dijete naviknuto na plastične igračke, teško ćete preobratiti na osnovnije materijale i oblike.

Oblika i igara je onoliko koliko vi i vaše dijete imate mašte da ih osmislite. Od kockica i piramida preko mekanih zečeva, zveckalica i vlakića. Ukoliko ste dovoljno odvažni i spretni s rukama, na internetu je moguće pronaći niz "Uradi sam" tutorijala pomoću kojih se i sami možete okušati u izradi prirodnih igračaka za vaše najdraže.