Žgaravica u trudnoći

Neugodan osjećaj peckanja, koji se događa u gornjem dijelu trbuha i ne dopušta vam da potpuno uživate u trudnoći, zove se žgaravica i do 80 posto trudnica susreće se s tim problemom.

ID-100186983

Žgaravica se može pojaviti u bilo kojem tromjesečju trudnoće i ni u kojem segmentu ne utječe na tijek trudnoće i razvoj djeteta. Praćena je peckanjem u trbuhu, neugodnim i kiselim okusom u ustima, osjećajem žarenja u grlu ili ispod prsne kosti i javlja se odmah nakon pojedenog broka, prilikom saginjanja ili kad ležite. Žgaravica nastaje zbog vraćanja želučanog sadržaja u jednjak, gdje kiselina iz želuca nagriza sluznicu jednjaka i stvara bolove. Uzrok te neugodne pojave je rast djeteta u maternici, koje pritišće želudac, i povećana razina hormona progesterona i estrogena, koji opuštaju glatke mišiće u cijelom tijelu, pa tako i donji kružni mišić jednjaka.

Žgaravica se najčešće pojavljuje u zadnjem tromjesečju, tj. nakon 25. tjedna trudnoće zbog sve većeg rasta bebe i pritiska na želudac.

Donosimo vam nekoliko savjeta kako spriječiti ili barem ublažiti žgaravicu.

1. Jedite sporije četiri do pet obroka u sjedećem položaju, dobro prožvačite hranu i zadnji dnevni obrok jedite nekoliko sati prije spavanja.

2. Nakon obroka nemojte odmah leći ili saginjati se.

3. Pokušajte održati zdravu tjelesnu težinu.

4. Nosite udobnu odjeću koja neće stvarati dodatak pritisak na želudac.

5. Izbjegavajte masnu i prženu hranu, čokoladu, slatkiše, kečap, alkohol, gazirana pića i kavu. Preporučuje se uzimanje badema, mrtve, jogurta, svježeg kravljeg sira, kefira, papaje, nemasnog mlijeka i kremastih keksi. Pomoći mogu i čajevi od kamilice ili đumbira.

6. Prije obroka popijte dva gutljaja tople vode.

7. Nakon obroka uzmite žličicu senfa.

8. Izbjegavajte stres, odmarajte te prakticirajte aromaterapiju, masažu, meditaciju i relaksirajuću glazbu.

9. Konzumirajte gume za žvakanje, ali izbjegajte one s okusom peperminta i sa šećerom.

10. Tijekom trudnoće nemojte pušiti.

Jedan od korisnijih savjeta za izbjegavanje žgaravice je da podignete uzglavlje kreveta za 10 centimetara s nekoliko jastuka. Ležite na lijevom boku, a glavu i ramena držite nešto više od ostatka tijela.

Na pojavu žgaravice mogu utjecati i neki lijekovi, kao što su nesteroidni protuupalni lijekovi, dio antidepresiva, lijekovi za asmu, narkotici.

Ukoliko žgaravica postane nepodnošljiva, liječnik vam može propisati uzimanje antacida - lijeka koji neutralizira želučanu kiselinu, ali može usporiti apsorciju željeza, H2 blokatore, inhibitore protonske pumpe ili magnezij u obliku tableta.