Kada je vrijeme da posjetite liječnika zbog problema s plodnošću i začećem?

Parovi koji bezuspješno pokušavaju začeti bebu u jednom će trenutku shvatiti da nešto nije u redu i da proces ne bi trebao trajati toliko dugo.

stres tuga_ pixabay

Ipak, vrlo se teško odlučuju potražiti pomoć, jer sve dok postoji nada i niz drugih faktora kojima si to eventualno mogu objasniti (stres na poslu, infekcija koja će uskoro proći, plodni dani koji su se krivo izračunali i sl.), posjet liječniku se odgađa.

Odlazak liječniku kojem treba iznijeti zabrinutost da postoji problem s plodnošću, emocionalno i psihološki svima je težak jer je u pozadini veliki strah da bi to mogla biti istina. Suočiti se s dijagnozom neplodnosti ili problema s plodnošću nije lako ni ženi, niti muškarcu. Osim osjećaja zabrinutosti i tuge, krivnje, zamjeranja i samosažaljenja, javlja se još veći strah partnera ili supružnika da nikada neće imati toliko željenu bebu. Stoga ne čudi da je faza poricanja i ignoriranja problema ponekad način da se čovjek snosi s tim strahovima.

No stručnjaci kažu da previše parova predugo odgađa odlazak liječniku, čak i kad znaju da neki problem vjerojatno postoji, a upravo odgađanje traženja medicinske pomoći može još dodatno zakomplicirati i otežati stvar.

Kada je vrijeme da posjetite liječnika jer postoji problem s plodnošću?

Faktori i činjenice koji trebaju ženi biti zvono za alarm i potaknuti je da posjeti liječnika su:

1. Dob Oko ovog pitanja postoje mnoge kontroverze. Medicina poznaje činjenicu da nakon 35. godine jajnike zahvaća proces starenja, u jajniku je preostalo sve manje jajnih stanica i jajne stanice ne sazrijevaju jednako kao u dvadesetima. Česti su i menstrualni ciklusi bez ovulacije. S druge strane, nikada nije bilo više rodilja starijih od 35 godina koje na svijet donose potpuno zdrave bebe. Sama dob majke ne mora imati nikakav utjecaj na plodnost. Ipak, praksa je da se žene starije od 35 godina jave svome ginekologu unutar godinu dana. Pokušaj začeća prirodnim putem trebao bi trajati maksimalno 12 mjeseci, nakon čega bi bilo dobro potražiti pomoć.

2. Seksualni odnos postao je obaveza, a svađe s partnerom svakodnevica Osim ugode, intimnosti i zabave, seksulani odnos bez stresa važan je za uspješno začeće. Kada nisu u misiji da začnu bebu, parovi su opušteni i uživaju. Seksualno uzbuđenje je autentično, spontano, "prirodno" kao i sve reakcije i funkcije u tijelu. Ali kada se seksualni odnosi pretvore u "zadatak" koji mora biti izveden u tjednu, danu, pa čak i satu najveće plodnosti u ciklusu (koja je pomno izračunata i izmjerena), sve postaje nekako više mehaničko. Seks postaje stres, nešto što se mora, pa čak i kad se možda nema volje niti uzbuđenja. Odnosi su planirani, a ako ne urode plodom javljaju se i drugi problemi između partnera - zamjeranje ako se preskoči raspored, potom okrivljavanje (tko je kriv što beba nije začeta), osjećaj bespomoćnosti, frustracije, izbjegavanje seksa i intimnosti u cijelosti, svakodnevne svađe i konflikti... Prije no što odnos dođe do ove faze, dobro bi bilo posjetiti stručnjaka za plodnost i isključiti eventualne medicinske probleme i uzroke.

3. Pokušaji začeća financijski vas iscrpljuju Kada prođe nekoliko mjeseci, a test za trudnoću ne pokazuje pozitivan ishod, neke žene počnu trošiti mnogo novaca na razno razne preparate koji bi mogli potaknuti plodnost. U ljekarnama postoji niz čajeva, kapi i tableta koje navodno poboljšavaju hormonalnu sliku i potiču plodnost. Uz to, žene su sklone kupovati razne dodatke za jačanje imuniteta, vitamine i minerale, sve što misle da će pomoći njihovom organizmu. Na testove trudnoće žene često ostave pravo malo bogatstvo. Kako mjeseci prolaze, više ne vjeruju jednom štapiću pa ih kupuju nekoliko u slučaju eventualne pogreške. No činjenica je da vitamini i biljni čajevi neće odmoći, ali niti previše pomoći ako postoji neki medicinski razlog zbog kojeg ne dolazi do začeća. Stoga je bolje novac čuvati za budućnost, a pomoć potražiti od onih koji imaju vrlo konkretne odgovore na vaša pitanja o plodnosti.

4. Vaša majka ili baka je imala isti problem? Ako još niste, svakako bi bilo dobro porazgovarati s majkom je li i ona imala problema sa začećem ili čuvanjem trudnoće. Nisu svi ginekološki problemi genetski nasljedni, ali poveznica ima kod, primjerice, endometrioze ili policističnih jajnika. Ako postoji obiteljska povijest problema, nemate što čekati. Posjetite što prije liječnika.

5. Psihološki i emocionalno je sve postalo preteško za vas Mnoge žene u periodu kada pokušavaju začeti, ali bez uspjeha, počnu izbjegavati druge mame, parove s djecom i trudnice. Često se opterećuju raznim negativnim i samooptužujućim mislima. Osjećaju se tužno, bespomoćno i frustrirano. U nekim ekstremnim slučajevima razmišljanje o bebi i majčinstvu postaje opsesija i sve što žena radi u životu "obojano" je tim mislima i žudnjom koja nanosi patnju. Patnja u tišini nije rješenje, stoga bi bilo dobro da što prije posjetite liječnika i riješite barem neke dileme. Svako rješenje bolje je od neizvjesnosti. kada saznate što se događa, moći ćete dalje planirati i raditi konkretnije korake prema svom najvećem snu - bebici.