Utvrđivanje spola bebice: Kojim je metodama moguće saznati čekate li dječaka ili djevojčicu?

Ubrzo nakon saznanja da će postati roditelji, većina parova vjerojatno ne može dočekati trenutak u kojem će saznati hoće li dobiti djevojčicu ili dječaka.

trudnica_pixabay

Neki budući roditelji do samog poroda niti ne žele saznati spol bebice, već vjeruju da je bolji „efekt iznenađenja“. Međutim, većina budućih roditelja smatra praktičnijim ako unaprijed znaju, i to zbog uređenja sobice i robice koju polako već kupuju za svog mališana.

Određivanje spola ultrazvukom

Većina trudnica spol djeteta sazna ultrazvukom između 16. i 20. tjedna trudnoće. Iako, pogreške su u ovako ranoj fazi moguće, ako liječnik nema dobar pogled na djetetove spolne organe. I dok se spolni organi bebice počnu razvijati već u šestom tjednu trudnoće, djevojčice i dječaci zapravo izgledaju prilično slično na ultrazvuku, i to do otprilike 14. tjedna. Oko 18. tjedna, liječnik bi trebao automatski vidjeti radi li se o djevojčici ili dječaku – osim ako dijete u majčinom trbuhu nije u poziciji koja na ultrazvuku skriva područje genitalija. Budući da dijete često mijenja položaj, spol bi se trebao znati već najkasnije na idućem zakazanom pregledu.

Neinvazivni prenatalni test

U slučaju da liječnik nije u mogućnosti sa sigurnošću utvrditi spol jednostavnim pregledom ultrazvukom, postoji još nekoliko metoda pomoću kojih možete saznati spol svoje bebice. Jedna od njih je neinvazivni prenatalni test – njime se inače pomoću krvne slike može u veoma ranoj fazi trudnoće detektirati Downov sindrom, kao i još nekoliko kromosomskih stanja. Budući da testiranje istovremeno traži fragmente ženskih ili muških kromosoma, već iz krvne slike moguće je vidjeti nosi li žena dječaka ili djevojčicu.

Iako se ovakva vrsta testiranja dodatno plaća, sve se više budućih roditelja odlučuje upravo na njih, zbog straha od bolesti koje je običnim pregledima u trudnoći nemoguće uočiti.

Još jedan način za utvrđivanje spola bebice se odnosi na analizu amnionske tekućine, tj. plodne vode. Ovaj test također spada u skupinu pretraga koje prije samog rođenja mogu dati uvid u djetetovo zdravlje, a provodi se u prvom tromjesečju trudnoće.

Individualni osjećaj i manje pouzdane metode - je li moguće samostalno saznati?

Jasno je kako će većina žena pričekati s uređenjem sobe i kupovinom igračaka sve dok njihov liječnik ne potvrdi čekaju li dječaka i djevojčicu. Unatoč tome, dosta je trudnica priznalo kako su i prije te potvrde jednostavno osjećale kojeg će spola biti dijete.

Uz sve to, vjerojatno se svaka trudnica barem jednom susrela s pričama svoje mame/bake/prijateljice, o tome na koje se još načine može znati spol djeteta. Jedan od tih načina uključuje prehranu, odnosno ono za čime trudnica više „žudi“ tijekom trudnoće – ako su to slatkiši, onda je djevojčica dok su slana jela rezervirana za dječaka.

Još jedan nepotvrđeni mit kaže kako žene koje čekaju curicu gotovo uvijek tijekom trudnoće imaju problema s nečistom kožom i problematičnim tenom.

Unatoč svemu, ako zaista želite znati spol bebice, najvjerojatnije je da ćete ga doznati upravo pretragom koja uključuje provjereni ultrazvuk. Nakon što prođe dvadeseti tjedan trudnoće, šanse za pogrešku pri određivanju spola djeteta postaju sve manje, a vi se možete „primiti“ svih slatkih briga vezanih za kupnju robice i uređenje sobe vašeg mališana.