Tjelesne promjene u prvim mjesecima nakon poroda

Kroz razdoblje trudnoće događaju se brojne promjene na tijelu trudnice. Kao i samu trudnoću, žene te promjene doživljaju različito.

532c5011bb3ca

Nekima tjelesne promjene ne predstavljaju nikakav problem, kao ni nakupljeni kilogrami, dok neke trudnice imaju problema s prihvaćanjem novonastale situacije i već za trudnoće se zabrinjavaju s onim što će uslijediti kasnije: skidanjem kilograma, mlohavom kožom na trbuhu, gubitkom kose, problematičnom kožom i slično. No, nema potrebe brinuti, sve te promjene nisu trajne i nakon što se hormonalni balans dovede u ravnotežu, "posljedice" trudnoće će nestati.

Dakako, većina promjena na vašem tijelu povezana je i s vašim općim fizičkim stanjem. Ne možete očekivati gubitak trudničkih kilograma ako ne radite na povratku u staru formu. Nemojte gajiti iluzije da će se odmah nakon što rodite, iako ste prije trudnoće i imali ravan trbuh, on odmah vratiti na staro. Tijelu je potrebno određeno vrijeme da se odmori od poroda, uhvati u koštac s novonastalom situacijom tj. majčinstvom i počne reagirati na tu novonastalu situaciju. Tek nakon toga uz, naravno, pravilnu prehranu može se očekivati povratak na staro.


Neke od najčešćih fizičkih promjena koje se događaju u prvim mjesecima nakon porođaja:

Trbuščić

Iako su rodile, mnoge nove mame nakon porođaja izgledaju kao da su još uvijek trudne, odnosno još uvijek imaju poveći trbuščić, ponekad i tjednima nakon porođaja. Povećani trbuščić nakon porođaja nije ništa neobično. Treba imati na umu da se maternica za vrijeme 9 mjeseci trudnoće povećala za više od 20 puta pa stoga joj treba dati vremena da se vrati u početno stanje u kakvom je bila prije trudnoće. Maternica će se vratiti na normalnu veličinu nekoliko mjeseci nakon poroda.

Strije

Strije se uz pomnu brigu za kožu mogu izbjeći, ali ne u potpunosti. No, kako bi ipak bili u skupini žena na kojima se gotovo i ne vide tragovi trudnoće najvažnije je dobro hidratizirati kožu, koristiti posebne losione i kreme za kožu te paziti na prehranu. U trudnoći, strije se pojačano pojavljuju oko 35. tjedna, a nakon trudnoće javljaju se zbog obrnutog procesa, odnosno zbog gubitka kilograma. Strije se i inače vežu uz drastične promjene tjelesne težine, a nakon porođaja ne javljaju se samo na trbuhu, već se mogu pojaviti na grudima, bokovima i bedrima.

Rastezanje grudi

Zbog hormonalnih utjecaja grudi se u trudnoći, kao i za vrijeme dojenja povećaju i za nekoliko brojeva. To nije ništa neobično s obzirom da proizvodite mlijeko kojim u prvim tjednima prehranjujete vaše novorođenče. S obzirom na to rapidno povećanje i grudi se mogu rastegnuti, a kako nemaju vlastiti mišić koji će ih ponovno podignuti važno je nositi specijalne trudničke grudnjake koji će grudi održati podignutima i čvrstima.

Općenito povećanje tjelesne težine

Novorođena beba obično teži otprilike 2,5 do 4 kilograma, a prosječna težina koju trudnice dobe za vrijeme trudnoće je između 8 - 15 kilograma. Brigom za bebu, prilagodbom na majčinstvo, ali i kretanjem i zdravom prehranom, kilogrami bi se trebali istopiti nekoliko mjeseci nakon poroda.

Gubitak kose

Trudnoća crpi iz vašeg organizma mnoge nutritivno vrijedne sastojke, pa tako u nedostatku istih i vašu kosu ostavlja slabom. Osim toga, događaju se i brojne hormonalne promjene koje utječu na zdravlje vaše kose. Kao i u općenitom oporavku organizma, potrebno je konzumirati što više zdrave hrane, vitamina i minerala potrebnih za oporavak kose.

Oslabljene stijenke vagine

Ako ste imali vaginalni porođaj, stijenke vaše vagine su oslabile. No, kao i ostatak vašeg tijela, vagina će se kroz nekoliko mjeseci u potpunosti oporaviti. Kako bi oporavak bio što uspješniji pokušajte s vježbama za njezino očvršćivanje koje možete raditi u bilo kojem trenutku. Zategnite vaginalne mišiće i držite ih zategnutim što je duže moguće, a dobro bi bilo ostaviti ih zategnutim i do 30 sekundi odjednom. Vježbu ponavljajte što je češće moguće.