Studija: Pušenje u trudnoći može uzrokovati srčane probleme kod djeteta

Oko pušenja u trudnoći sve je više manje jasno i svaki liječnik reći će vrlo jasno i glasno "Ne". No znanstvenici i dalje rade na dokazivanju posljedica koje pušenje može imati na dijete.

Posljednja studija dokazuje kako majka koja puši može uzrokovati srčane probleme kod svog djeteta. Ovo je još jedan dokaz, uz sve prijašnje, da cigareti u trudnoći treba reći "zbogom".

Konkretnije, istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Pediatrics, dokazalo je kako su bebe čije su majke pušile u prvom tromjesečju trudnoće, pod većim rizikom da razviju kongenitalnu srčanu bolest, od beba čije majke nisu pušile.

Povećani rizik je 20 do 70 posto, no ovisi o vrsti srčane bolesti. Među detektiranim srčanim problemima je i smetnja protoka krvi iz desne polovice srca u pluća, koji se stručno naziva otpor desnom ventrikularnom odtoku. Druga najčešća detektirana bolest su otvori u gornjim srčanim komorama ili stručnim riječnikom atrijalni septalni defekt.

Studiju je proveo Američki centar ua kontrolu i prevenciju bolesti na 2.525 osoba koje imaju kongenitalne srčane bolesti, te na 3.435 zdravih osoba rođenih u Baltimoreu i Washingtonu između 1981. i 1989. godine.

Rezultati ovog i drugih sličnih istraživanja imaju isti cilj - uvjeriti buduće majke da prestanu pušiti prije ili vrlo rano u trudnoći (iste sekunde kada saznaju da su u drugom stanju).

"Žene koje puše i razmišljaju o trudnoći trebaju odmah prestati pušiti, a ako su već trudne, moraju odmah prestati. Prestanak je najvažnija stvar koju žena može učiniti za poboljšanje svog zdravstvenog stanja kao i zdravlja svoje bebe", kazao je voditelj Centra dr. Thomas R. Frieden u priopćenju.

Prestanak pušenja smanjuje i druge moguće negativne posljedice kao što su prerano rođenje djeteta, niska porođajna težina djeteta, problemi s astmom i alergijama i slično.