Prenatalna depresija: stanje koje treba na vrijeme prepoznati i potražiti pomoć

Za vrijeme trudnoće i neposredno nakon, prirodno je da žene osjećaju promjene ne samo na svom tijelu već i u emocionalnom stanju i raspoloženju.

526e5dfd2cff0

Osim toga, umor i zabrinutost svakodnevna su i najčešća raspoloženja budućih i novih mama. Iako su ove promjene raspoloženja učestale i normalne, ponekad mogu biti toliko izražene da zahtijevaju psihološku pomoć za buduće i "nove" mame.

Kada se simptomi depresije i anksioznosti toliko razmašu da utječu na obavljanje vaših svakodnevnih obaveza, vrlo je važno za potražite pomoć stručne osobe.

Prenatalne promjene raspoloženja i napadaji anksioznosti mogu pogoditi bilo koju ženu neovisno o dobi, prihodu, kulturi ili obrazovanju. Otprilike 10 do 15 posto žena osjeća se ozbiljno depresivno za vrijeme trudnoće i nakon poroda. Takvo negativno psihološko-emocionalno stanje može predstavljati značajan zdravstveni rizik za ženu. Kod 5 posto majki stanje postaje toliko ozbiljno da zahtijeva medicinski tretman u bolnici.

Trudnica koja se suočava s prenatalnom depresijom ima izražen rizik od otežanog i lošeg uspostavljanja odnosa s bebom, a mamina u prvim mjesecima bebina života utječe i na kasniji djetetov kognitivni, emocionalni i društveni razvoj.

Koji su simptomi?

Većina žena koje su se suočavale s ovim problemom imalo je otprilike slične simptome, bilo za vrijeme trudnoće ili ubrzo nakon poroda:

- osjećaj tuge
- potreba za plakanjem
- anksioznost, napetost
- nemogućnost koncentracije
- problemi sa spavanjem
- emocionalna tupost
- nedostatak energije
- nezainteresiranost za stvari u kojima su prije uživale
- nezainteresiranost za dijete
- strah da će ozlijediti dijete ili sebe
- osjećaj krivnje i bezvrijednosti
- otuđivanje od ljudi
- osjećaj zasićenosti

Vrlo je važno na vrijeme prepoznati simptome kao i znati da se za njih ne smije i ne može kriviti trudnica ili nova majka. Ovi poremećaji svrstavaju se pod probleme s mentalnim zdravljem i zahtijevaju medicinski tretman i profesionalnu pomoć. Ako nisu odgovarajuće tretirani mogu se razviti u veće i ozbiljnije probleme i kasnije su znatno teži za izlječenje, no što bi bili s pravovremenim tretmanom. Uspješnost tretmana je vrlo velika i kod većine žena dolazi do potpunog oporavka i izlječenja.

Normalno je da trudnice imaju česte promjene raspoloženja, no ako ih ne mogu kontrolirati te su simptomi zavladali nad njihovim uobičajenim životnim funkcioniranjem, jako je važno da potraže medicinsku pomoć.