Povišeni očni tlak u trudnoći

Trudnoća je razdoblje velikih promjena u ženinom tijelu.

ocni-tlak_pixabay

Osim umora, oticanja zglobova i čestih mučnina koje se smatraju normalnim i očekivanim simptomima, mnoge se žene iznenade kada ih „zateknu“ neke promjene na koje baš i nisu računale. Neke od njih tiču se vida, a mogu se odnositi na poteškoće prilikom, primjerice čitanja – neke riječi jednostavno se čine mutnima, iako žena do tada nikada nije imala problema s vidom. Nepravilnosti se javljaju i kada je u pitanju očni tlak.

Očni tlak i glaukom

Očni tlak – najjednostavnije definirano – predstavlja količinu tekućine unutar oka, odnosno silu kojom ona pritišće stijenke oka. Može se mjeriti jednostavnim postupkom, instrumentom koji se naziva tonometar. Povišen očni tlak nastaje kao posljedica neravnoteže između stvaranja i otjecanja tekućine (očne vodice) iz oka.

Povišen očni tlak ili hipertenzija, često se naziva glaukom i zapravo se radi o kroničnom stanju. Ovaj naziv za njegovu pojavu u trudnoći možda nije zahvalno upotrebljavati, budući da tijekom trudnoće može doći do tek privremenog povišenja očnog tlaka. U slučaju da je glaukom već ranije dijagnosticiran, potreban je povećan oprez.

Stoga se povišen očni tlak u trudnoći može podijeliti na dvije osnovne skupine. Onaj čija je pojava vezana za trudnoću te onaj koji je i prije trudnoće prepoznat.

Kronični i gestacijski oblik

Kronični oblik povišenog očnog tlaka ili glaukom, stanje je koje je dijagnosticirano prije početka trudnoće. U rizičnu skupinu pojave glaukoma spadaju žene s povećanom tjelesnom težinom. Tlak uzrokuje niz promjena u oku koje s vremenom oštećuju vidni živac i mogu dovesti do drastičnog smanjenja kvalitete vida, pa čak i do sljepoće. U slučaju da je glaukom otkriven u ranom stadiju, moguće ga je uspješno držati pod kontrolom kako ne bi ostavio posljedice po vid.

Gestacijski oblik obično je mnogo blaži i ne bi trebao ostaviti posljedice po majku i dijete. Iako mnogima ne padne na pamet kao prva komplikacija tijekom trudnoće, stručnjaci naglašavaju kako je riječ o veoma čestoj pojavi. Veće šanse za pojavu povišenog tlaka u trudnoći imaju starije žene, te one koje se također bore s viškom kilograma. Ovaj se oblik povišenog očnog tlaka često sam od sebe povuče ubrzo nakon poroda, no tijekom trudnoće ga je važno na vrijeme prepoznati i pravilno tretirati kako ne bi ostavio posljedice.

Simptomi i već postojeći glaukom

Najčešći znakovi povišenog očnog tlaka su zamagljen vid, intenzivna bol u očima, mučnina i povraćanje. Mnoge osobe postaju osjetljive na jarku svjetlost, te primjećuju „aureolu“ oko izvora svjetlosti.

Glaukom predstavlja bolest koja tiho, ali brzo napreduje. U početku zahvaća većinom periferni vid, te je simptome izrazito teško primijetiti. I prije nego što zahvati kompletan vid, može učiniti znatnu štetu koje nismo svjesni.

Gestacijski oblik koji dolazi s trudnoćom ne bi trebao ostaviti trajne posljedice, budući da će se povući. Unatoč tome treba ga pomno pratiti, jer često može ukazivati na neke druge, povezane zdravstvene probleme.

U slučaju da je glaukom već postojao i prije same trudnoće, potrebno je što prije posjetiti oftalmologa. On će najbolje procijeniti je li i dalje moguće provoditi terapiju koju ste već provodili (ukoliko postoji). Budući da se hormoni tijekom trudnoće uvelike mijenjaju, često se događa i da se očni tlak smanji. Stoga ga je važno redovito provjeravati, kako bi se terapija prilagodila trenutnim vrijednostima.