Naticanje u trudnoći i zadržavanje tekućine u tijelu

Zadržavanje tekućine u tijelu i naticanje ekstremiteta pogađa oko 65% zdravih trudnica s normalnim krvnim tlakom.

naticanje-u-trudnoci_pixabay

Zadržavanje tekućine u tijelu i naticanje ekstremiteta pogađa oko 65% zdravih trudnica s normalnim krvnim tlakom Ova nimalo ugodna pojava česta je popratna pojava trudnoće, posebno u njezinom zadnjem tromjesečju. Ako ste se zapitali zašto su vam cipele odjednom uske ili ne možete skinuti prsten, razlog leži u zadržavanju i nakupljanju tekućine u tijelu.

Zašto pojedine trudnice zadržavaju tekućinu i natiču?

Zadržavanje tekućine u tijelu i nije toliko neobično za vrijeme trudnoće i može uzrokovati naticanje različitih dijelova tijela, najčešće ekstremiteta (ruku i nogu), ali i lica i stopala.

Može se dogoditi u bilo kojem periodu trudnoće, no najčešće je u zadnjem tromjesečju. Razlog je povećanje količine krvi koja cirkulira organizmom, a koja se do 32. tjedna trudnoće poveća za oko 50%. Najlakše se primjećuje na odjednom premalim cipelama (stopalo se "poveća" za pola do jednog broja ili čak i više) te na šakama i prstima gdje se odjednom teško skida prstenje (stoga se čak preporučuje skinuti prstenje prije ulaska u zadnje tromjesečje).

Naticanje je najočitije kako se dan približava kraju, a za vrijeme vrućih ljetnih dana je najizraženije. Osim toga, naticanje nogu može biti povezano i s varikoznim venama, na što je potrebno obratiti pozornost.

Vrlo je važno imati na umu ako oticanje i nakupljanje vode počne vrlo rano, oko 20. tjedna trudnoće, te redovito mjeriti krvni tlak koji je možda previsok te je uzrok navedenih tegoba.

Kako si olakšati kad je tijelo puno tekućine?

Nakupljanje tekućine i naticanje može biti zaista neugodno te osim svih ostalih simptoma trudnoće nimalo ne olakšava njezin kraj. Kako bi si barem malo olakšali pokušajte s našim savjetima, no najvažnije je najprije kontaktirati s liječnikom kako bi se uvjerili da nemate nikakve posebne zdravstvene tegobe koje uvjetuju ovo nastanak ovog stanja.

Usporite

Pokušajte noge što više držati na povišenom. Na kraju dana, posebno ako ste puno u pokretu i na nogama, podignite ih na barem 20 minuta na povišeno. Nošenje udobnih cipela od izrazite je važnosti, ali dobro je i da cipele nisu u potpunosti ravne.

Fizička aktivnost

Ako imate dopuštenje liječnika, pokušajte s blagim fizičkim aktivnostima, odnosno vježbama koje vam najviše odgovaraju ili koje ste prakticirali i prije trudnoće.

Pripazite na prehranu

Na prehranu nije nikad loše pripaziti, a posebno u trudnoći. A najviše u ovom periodu i ako vam se nakuplja voda, potrebno je pripaziti na unos soli.

Pijete puno tekućine

To što u tijelu imate puno tekućine ne znači da treba smanjiti njezin unos. Upravo suprotno! Pijete barem 8 čaša vode dnevno kako bi organizam bio hidratiziran, a bubrezi dobro funkcionirali.

Akupunktura, shiatsu masaža i kiropraktički tretmani

Akupunktura i shiatsu masaža nekim ženama su bile od pomoći, dok ni posjet kiropraktičaru nije loša ideja (posebno ako imate već otprije iskustva s istim).

Masaža

Dobra masaža svakako može biti od koristi. Ako si ne možete priuštiti profesionalnu masažu, zamolite partnera ili prijatelja. Masažu nogu je dobro započeti od stopala prema gornjem dijelu nogu s gelom, uljem ili losionom. Dok kod masaže ruku, počnite od vrška noktiju pa prema kraju prstiju.

Kao i sa svim ostalim manje ugodnim nuspojavama trudnoće, važno je znati da će i ova nestati bez posljedica, s njezinim završetkom.