Napadaji panike u trudnoći i kako se smiriti prirodnim putem

Osjećati određenu razinu tjeskobe i stresa tijekom trudnoće, zapravo, je posve normalno.

The woman with running mascara

Ali postaje problem kada tjeskoba izmakne kontroli i osjećate ju cijelo vrijeme ili doživljavate iznenadne napade panike.

Ako tjeskoba postane preintenzivna ili traje jako dugo, može negativno utjecati na trudnoću, a samim time i na razvoj nerođene bebe.

Neke žene na tjeskobu reagiraju depresijom. Jedan od potencijalnih razloga razvijanja tjeskobe u trudnoći je i strah od porođaja, tzv. tokofobija. Ova fobija zapravo uopće nije rijetka i događa se velikom broju žena, ali ga najveći dio njih uspijeva savladati, dok ipak postoji i onaj manji dio njih kojem je potrebna stručna pomoć za suočavanje s njim.

Simptomi tjeskobe:

  • Osjećaj pretjerane zabrinutosti koja se ne može kontrolirati
  • Briga o brojnim stvarima, npr. stalna briga o plodu
  • Nemogućnost koncentracije
  • Razdražljivost
  • Loš san
  • Napetost u mišićima

Napad panike ima iste simptome, ali oni počinju naglo i traju desetak minuta. Uz simptome tjeskobe obilježava ga i:

  • Osjećaj da ne možete udahnuti
  • Osjećaj da ćete poludjeti
  • Strah da ćete umrijeti ili će vam se nešto strašno dogoditi

Fizički simptomi koji prate napad panike mogu vas navesti da pomislite da imate ozbiljnu bolest ili doživljavate srčani udar, što vas može još više zabrinuti.

Kako se nositi s napadajima?

Malo je toga što možete učiniti da zaustavite stalno javljanje pitanja „A što ako…?“ koje je najčešći okidač panike u trudnoći. Međutim, ako budete radili sljedeće svakako si možete olakšati:

Idite redovito na kontrole: Tijekom trudnoće redovito posjećujte liječnika. Znajući da je s vašom bebom sve u redu i da ste zdravi, smanjit će se barem jedan dio zabrinutosti koji bi inače kulminirao u panične napade.

Saznajte više o napadajima panike: Pobrinite se da saznate što je moguće više o napadajima kako biste ih mogli razumjeti. Hiperventilacija je, na primjer, često okidač paničnog napada i jedan je od glavnih razloga zbog kojeg se javljaju i ostali simptomi. Ako ste upoznati s ovim, lakše ćete zadržati smirenost kada vam se eventualno ponovo dogodi.

Primjenjujte vježbe opuštanja: Postoje vježbe opuštanja koje će vam pomoći kada vam počne napadaj. Duboko disanje, opuštanje mišića i vizualizacije pozitivnih slika su vrlo učinkovite. Svakako se prije početka bilo kojeg programa vježbanja konzultirajte sa svojim liječnikom kako bi vam dao zeleno svijetlo.

Planirajte i zabavljajte se: Nemojte zapostavljati sebe u planiranju budućnosti i isključivo bebu stavljati u prvi plan. Da, beba će postati vaš novi smisao života, ali to ne znači da trenutno ne možete sebi ugađati – opuštati se i zabavljati. Mnoge žene za vrijeme trudnoće zapostave svoje potrebe, usredotočujući se samo na bebu. Iskoristite vrijeme trudnoće za kvalitetno vrijeme provedeno na zabavan način, jer je pitanje kad ćete si to ponovo moći priuštiti.

Također:

  • Porazgovarajte sa svojim partnerom, obitelji ili nekim od povjerenja o tome kako se osjećate
  • Nemojte osjećati krivnju ili sram – tjeskoba nije vaša krivica
  • Pročitajte neku od knjiga za samopomoć