Mučnina i povraćanje u trudnoći

Izraz "jutarnja mučnina" zapravo je apsolutno pogrešan. "Jutarnje" mučnine kod mnogih trudnica zapravo traju cijeloga dana, ne moraju početi ujutro već u bilo koje doba dana.

5359050ebdaf9

Tehnički medicinski izraz koji ih opisuje je "mučnina i povraćanje u trudnoći" koji je i prihvatljiviji s obzirom da to da nisu isključivo "jutarnje". Intenzitet simptoma varira od žene do žene i pogađa oko tri četvrtine svih trudnica u prvom tromjesečju trudnoće.

Polovica njih pati i od mučnina i povraćanja, jedna četvrtina samo od mučnina, a jedna četvrtina ima sreću pa ne pati ni od jednog. Mučnina obično počinje oko 6. tjedna trudnoće, no može početi već i u 4. tjednu. Obično se pogoršava u narednih mjesec dana trudnoće.

Otprilike polovica žena koje pate od mučnina osjete njihov nagli prestanak i olakšanje oko 14. tjedna trudnoće. Ostala polovica može patiti i mjesec duže, dok kod nekih žena njihov intenzitet oslabi, ali se bez pravila mogu pojaviti u bilo kojem periodu do kraja trudnoće.

S obzirom na to da su mučnine učestala trudnička tegoba i trebale bi potrajati "svega" nekoliko mjeseci možda im se i ne zadaje dovoljno pozornosti. Ali trudnicama su one popriličan izazov čak i ako se pojavljuju i u najblažem obliku. I najblaža verzija mučnine oslabi svakog čovjeka, dok one cjelodnevne, uz to popraćene povraćanjem, ostavljaju osjećaj potpune iscrpljenosti i malaksalosti.

Što uzrokuje mučnine i povraćanje za vrijeme trudnoće?

Točnog odgovora nema, no stručnjaci vjeruju da je riječ o kombinaciji jedne ili više fizičkih promjena koje se događaju u tijelu. Kao glavnim krivcima mučnina najčešće se ističu:

hCG (humani korionski gonadotropin) poznatiji kao hormon trudnoće. Razina ovog hormona rapidno se povećava u ranom stadiju trudnoće. Pravog dokaza da je zapravo ovaj hormon glavni krivac mučnina - nema, ali većina stručnjaka ga povezuje s mučninama jer se i jedno i drugo pojavljuje u otprilike istom periodu. Osim toga, slučajevi u kojima žene imaju veće količine ovog hormona u organizmu, ujedno su i oni kod kojih su mučnina i povraćanje intenzivniji (npr. kod višeplodnih trudnoća).

Estrogen. Ovaj hormon, čije se postojanje u organizmu također rapidno povećava s početkom trudnoće, smatra se jednim od glavnih krivaca. Također je i pretpostavka da "sudar" velikih količina hormona estrogena i hCG, izaziva mučnine u suradnji s ostalim hormonima.

Pojačani osjet mirisa. Nije neobično ako trudnica počne osjećati sve mirise koje ranije zapravo nije ni primjećivala. Ili zapravo je, ali joj nisu predstavljali ništa. Pojedini mirisi, a ovisi od trudnice do trudnice, mogu izazvati instantno gađenje i nagon povraćanja. Poželjno je izbjegavati sve neugodne mirise.

Inače osjetljiv želudac. Pojedine žene koje i inače imaju osjetljiviji želudac, imaju veće šanse osjetiti mučnine i/ili povraćanje u trudnoći. Ako i inače pazite što jedete i u koje vrijeme nešto pojedete, nažalost imate veću vjerojatnost da će vas i u trudnoći pratiti neugodne tegobe.

Stres. Poneka istraživanja su pokazala kako pojedine žene imaju psihološke predispozicije u reakciji organizma na abnormalni stres koji im donosi trudnoća, a na njega reagiraju mučninom i povraćanjem. No, jasnog dokaza koji potvrđuju ovu teoriju - nema. No, ako teoriju okrenemo drugačije, ako su povraćanje i mučnina jasno izraženi, zasigurno mogu izazvati stres.

Imaju li neke žene jače predispozicije za jutarnje mučnine od drugih?

Nažalost da. Kao predispozicije trudničkih mučnina ističu se:

Višeplodna trudnoća. S obzirom na to da se kao glavni krivac mučnina ističu hormoni hCG i estrogen u kombinaciji s drugim hormonima, njihova razina kod višeplodnih trudnoća je i dvostruko viša pa onda ni ne čudi još veća vjerojatnost mučnina, koje su kod pojedinih trudnica bile iznimno teške. No, valja istaknuti kako pojedine žene i s višeplodnom trudnoćom nisu patile od mučnina.

Ako niste prvi put trudni, a u prvoj trudnoći ste imali mučnine, postoji velika vjerojatnost da će se isto ponoviti i u drugoj ili svakoj sljedećoj trudnoći.

Ako ste pili kontracepcijske pilule i kao nuspojavu imali mučnine, vjerojatnost za mučnine u trudnoći također je velika. Naime, opet je povezana s hormonom estrogenom kojeg ima puno u kontracepcijskim pilulama, ali i u trudnoći.

Ako "bolujete" od bolesti pokreta i ako vam se u vožnji pojavljuje mučnina.

Osim same reakcije organizma na novo stanje u tijelu, uvelike utječe i genetska predispozicija. Ako je vaša majka ili sestra patila od mučnina, velika je šansa da će se isto dogoditi i vama.

Problemi s migrenama također mogu ukazivati na kasnije probleme s mučninama.

Kako mučnine utječu na moje tijelo i na razvoj bebe?

Učestale mučnine popraćene povremenim povraćanjem neće naštetiti bebinu razvoju. Mučnine utječu na gubitak apetita, pa stoga se brojne trudnice ne udebljaju u prvom tromjesečju, već poneke i gube na težini. No, ne brinite, s prestankom mučnina, vratit će vam se apetit, a tada ćete započeti i s dobivanjem na težini. Gubljenje na težini neće utjecati ni na vas niti na bebu, no važno je obratiti pozornost na konzumaciju dovoljno tekućine i ostanak iste u organizmu. Dehidracija organizma mogla bi dovesti do neželjenih posljedica za vas i bebu.

Obratite pažnju da vam u organizmu ipak ostane dovoljno hranjivih elemenata poput vitamina i minerala kao i folne kiseline i započnite s konzumacijom prenatalnih vitamina.

Teške mučnine popraćene povraćanjem kod pojedinih žena potraju i dulje od jednog tromjesečja i njihovo stanje obično se nadgleda kod liječnika. Ovaj teški poremećaj povraćanja i mučnina u trudnoći naziva se hiperemeza i o njemu smo već pisali OVDJE. Teži slučajevi povraćanja i mučnina, sudeći po rezultatima istraživanja američkih znanstvenika, povezuju se s preuranjenim porođajem i preniskom tjelesnom težinom bebe. No, ako žena tijekom trudnoće uspije dobiti barem 7 kilograma na težini, sve bi trebalo biti u redu s bebom.

Zašto se izostanak mučnina povezuje s opasnošću za pobačaj?

Teorija nije potvrđena no, pojedine studije povezuju veću vjerojatnost pobačaja kod žena koje nisu patile od mučnina. Naime, ako se beba ili posteljica pravilno ne razvijaju, može se raditi o pomanjkanju hormona trudnoće (hCG) u organizmu, a koji se smatraju glavnim krivcima mučnina.

No, ova teorija ostala je na pretpostavci i nikad nije potvrđena. Ako se nalazite u skupini koja nije imala priliku iskusiti mučnine, razloga za zabrinutost nema, jer veliki je broj žena s čijom trudnoćom je sve bilo u najboljem redu, iako nisu patile od mučnina.

Kako si olakšati svakodnevne probleme s mučninama?

Ako patite od uobičajenog tipa mučnina i/ili povraćanja pokušajte ih ublažiti nekim jednostavnim postupcima. Važno je naglasiti da ne djeluje sve kod svih žena te se držite onog što vama individualno najviše odgovara.

- Pokušajte jesti malene, ali česte obroke nekoliko puta na dan kako vam želudac nikad ne bi bio prazan. Žene vole isticati kako im u razdoblju mučnine najviše pomaže hrana bogata ugljikohidratima, dok pojedine studije pokazuju da hrana bogata proteinima olakšava mučnine. Najbolje je da se vodite intuicijom i jedete ono što vam u tom trenutku djeluje primamljivo, no što god jedete, jedite polako.

- Izbjegavajte ležanje odmah nakon obroka (posebno na lijevom boku) jer se na taj način dodatno usporava probava.

- Kraj kreveta uvijek imajte suhe keksiće. Ako ste jedna od onih koja osjeti mučninu čim otvori oči, pokušajte pojesti nekoliko keksića još dok ste u krevetu i nemojte odmah ustajati. Ostavite si malo vremena kako bi hrana počela djelovati na vaš organizam. Osim toga, pokušajte ustajati što laganije, bez naglih pokreta. I sjedenje na krevetu prije ustajanja može biti od pomoći.

- Pokušajte izbjegavati mirise i hranu koja vam izaziva mučninu. Iako vam se ponekad čini da vam sva hrana izaziva mučnine, pokušajte pojesti i nešto od onog što vam na prvi pogled i ne izgleda primamljivo.

- Jedite ohlađenu hranu ili barem onu koji je na sobnoj temperaturi, zato što hrana kada je topla izbacuje više mirisa.

- Izbjegavajte masnu i jako začinjenu hranu kojoj je potrebno duže vremena da se probavi.

- Pijte dovoljno tekućine. Tekućinu je najbolje konzumirati između obroka. Vjerojatno ste primijetili da vam najviše odgovaraju hladnija pića. Nekim ženama odgovaraju i kiselija pića poput limunade.

- Pazite se sitnica koje mogu potaknuti mučnine, a ne radi se o hrani. Svaka trudnica osjeća gadljivost prema različitim stvarima. Pojedinima se gade određeni mirisi parfema, nekima smeta bliješteće svjetlo. Sitnice koje vam mogu zasmetati zaista su individualne i čim otkrijete što je za vas okidač mučnina, pokušajte ga izbjegavati.

- Ako vam vaše zdravstveno stanje dopušta, boravite što više na otvorenom i svježem zraku. Ako nemate mogućnost izlaska, često provjetravajte prostorije.

- Mučnina se pogoršava ako ste umorni, stoga pokušajte dovoljno odmarati i spavati po potrebi.

- Ako vam i prenatalni vitamini pogoršavaju mučnine, pokušajte ih uzimati s hranom ili neposredno prije odlaska u krevet. Ako se situacija ne popravi konzultirajte se s vašim liječnikom i razmotrite mogućnost prestanka njihova uzimanja dok vam mučnine ne prestanu.

- Pokušajte ublažiti mučnine đumbirom. Đumbir je odličan prirodni lijek protiv želučanih tegoba. Napravite čaj od đumbira tako da u vruću vodu stavite malo naribanog đumbira. Istraživanja pokazuju da osim prirodnog đumbira, olakšanje može izazvati i đumbir u kapsulama, no prije njihova uzimanja svakako se konzultirajte sa svojim liječnikom.

- Ako ste je već ranije isprobali, pokušajte s akupunkturom.

- Također, ako ste imali iskustva s aromaterapijom pokušajte i s njom olakšati probleme s mučninama. Poneke žene vole kiselkaste mirise poput limuna, mente ili naranče koji im olakšavaju probleme.

Ako ništa od navedenog ne pomaže, pokušajte pronaći vlastiti način koji će vam pomoći olakšati ovaj nimalo lijep period. Svaka žena je različita kao i reakcija njezina organizma, pa tako nema definiranog pravila koje bi sigurno olakšavalo mučnine ili spriječilo povraćanje. No, u ovom stadiju nemoći, pokušajte imati na umu da ipak nešto tekućine i hrane mora ostati u vašem organizmu kako bi se beba mogla pravilno razvijati, ali i vi funkcionirati. U suprotnom, potrebno je potražiti liječničku pomoć. Razloga za zabrinutost za bebino zdravlje u ovom nimalo ugodnom razdoblju nema, a vama ostaje samo nada da mučnine neće potrajati zauvijek i da ćete ubrzo imati bebu u rukama.