Koliko dobivenih kilica u trudnoći je zdravo?

Jedem za dvoje - kad bi barem znali odakle dolazi ova fraza...Čini se kako je među nama od početka vremena, ali je isto tako i nesreća za liječnike koji brinu o našim trudnoćama. Zašto?

4d6f9a0faad15

Zato što se trudnice koje tako razmišljaju, jednostavno previše debljaju.

Nije uvijek tako bilo. U 40-tima i 50-tim godinama, opstetričari su govorili svojim pacijenticama da ne smiju dobiti više od 9 kilograma iz straha da trudnice ne razviju preeklampsiju (poremećaj koji može dovesti do napadaja, gubitka svijesti, kome i drugih opasnih stanja). U zadnjih 25 godina ta je brojka povećana na 11 do 15 kilograma u devet mjeseci.

Osim poštapalice da jedu za dvoje, trudnicama se često govorilo da jedu dok nisu skroz site. Sedamdesetih i osamdesetih (pa i ranih devedesetih) nisu postojali tako detaljni planovi prehrane, niti smjernice za buduće majke, kao što to postoji danas. Danas trudnice znaju da je važnija kvaliteta hrane nego količina. Isto tako znaju da je zdravije jesti više manjih obroka, nego dva ili tri velika i obilna.

Ukoliko želimo baš biti skroz točni, trudnica ne jede za dvoje, već za jednog i 1/20. Beba prije samog poroda u prosjeku teži 3,5 kilograma, a ako ste vi u trudnoći došli na 70 kilograma, vaša beba je samo jedna dvadesetina vas. Stoga nema razloga jesti za dva 70-kilaša.

Žene koje i prije trudnoće imaju prekomjernu težinu trebaju biti posebno oprezne, jer su pod rizikom od niza bolesti. Gestacijski dijabetes, preeklempsija, bebe iznadprosječne težine i dužine, operativni rizici, infekcije, opasnost od preranog porođaja i postporođajne depresije, samo su neki od njih, a koji su liječnicima poznati već više od 50 godina.

Brzo nakupljanje kila u trudnoći, općenito predstavlja rizik od mnogih komplikacija. U prvom tromjesečju, trudnica ne bi smjela dobiti više od 1 kilograma, jer krajem 12. tjedna trudnoće, beba teži samo 14 grama. Nakon prvog tromjesečja, nakupljanje kilograma trebalo bi biti od 0,3 do 0,5 kilograma tjedno, odnosno do 2 kilograma mjesečno. Ukupne nakupljene kilice doista ne bi smjele prekoračiti brojku od +15 kilograma.

Zašto 15 kilograma? Beba u vašem trbuhu teži 3,5 kilograma, tu je i težina posteljice, amniotičke tekućine i maternice. Nadalje, vaše su grudi za pola kilograma teže, u tijelu ima nakupljene tekućine, kompletni volumen krvi je također u porastu, kao i naslage masnog tkiva. No sve zajedno ne bi smjelo prelaziti 15 kilograma. Naravno, ukoliko je beba veća, odnosno teža, liječnici će tolerirati i kilu-dvije više, ali sve što je više, može se okarakterizirati kao prekomjerna trudnička težina.

Ove navedene brojke i činjenice nisu strogo pisano pravilo. neke žene dobiju više kilica upravo u prvom tromjesečju, neke u drugom, a neke u trećem. Ponekad ćete dobiti 3 kilograma u mjesec dana, pa onda samo jedan u sljedećem mjesecu. Nema tu strogih pravila, osim dva: jedite zdravo i slušajte svoje tijelo i njegove potrebe.