Kako je uistinu preživjeti carski rez?

Carski rez je operacija kojom se porađa dijete kroz rez trbušne stijenke i maternice.

5152bd1351d0b

Kao i kod svih ostalih porođajnih operacija, a to je posebno važno naglasiti kod carskog reza, trebaju postojati razlozi (indikacije) za njegovo izvođenje, jer on, kao najopsežnija porođajna operacija, nosi zapravo veće rizike nego normalni, prirodni, vaginalni porod kod zdrave trudnice i zdravog djeteta. Ovo se odnosi i na sam zahvat i na razdoblje nakon operacije.

Danas se mnoge žene odlučuju na carski rez, iako ponekad ne postoje indikacije, jer smatraju da je takva operacija manje bolna od vaginalnog poroda i "lakša" za podnijeti (dođeš na unaprijed dogovoreni termin, uspavaju te i probudiš se s djetetom). No, carski rez je ozbiljna operacija koja nosi svoje rizike (čak je 4-8 puta veća mogućnost smrti rodilje tijekom carskog reza, nego kod poroda vaginalnim putem).

Vodimo vas "iza scena" kako bi osim grubih činjenica doznali kako je uistinu preživjeti carski rez.

1. Vaginalno tuširanje (ispiranje)

Mnoge trudnice koje odlaze na carski rez ne previđaju da će svejedno i njihova rodnica ipak biti uključena u porođaj. Iako neće biti direktno uključena, vaša rodnica će biti "ispirana" nekoliko puta nakon porođaja. Ispiranje je nužno kako bi se isprala eventualno nakupljena krv nakon operacije. Također, svakako budite spremne na uvođenje katetera prije operacije. Iako, obično najprije ćete primiti anesteziju pa nećete osjetiti bolove ili druge neugodnosti.

2. Nekontrolirana trešnja zbog spinalne anestezije

Spinalna anestezija tehnika je u kojoj se anestetik daje u tekućinu koja okružuje kralježnicu, (spinalnu) moždinu. Jedna od nuspojava je prisilno vibriranje cijelog tijela (iako kod nekih pacijenata vibriraju samo noge). Ovo je čudan osjećaj za većinu pacijenta, no nema razloga za zabrinutost. Trešnja prestaje nakon nekoliko sati.

3. Možda ćete osjetiti lagano "trganje"

Dobra vijest je da za vrijeme samog poroda neće osjetiti ništa jer ćete biti umrtvljeni od trbuha naniže pa stoga samu operaciju nećete ni osjetiti. No, neke mame kasnije tvrde kako su za vrijeme porođaja osjetile određene neugodnosti poput "trganja" tkiva i samog odvajanja bebe iz stijenke maternice.

4. Vjerojatno ćete se smrzavati tijekom porođaja

Puno mami se nakon porođaja žalilo kako su se za vrijeme boravka u operacijskoj sali - smrzavale. Većina za to krivcem smatra niske temperature u sali koje se namjerno održavaju na nižim temperaturama zbog drugih operacija kako bi se održao sterilitet i razmnožavanje bakterija, dok se za potrebe carskog reza ipak ugriju kako bi bila primjerenija temperatura za dolazak bebe na svijet. No, razlog za hladnoću nije samo vanjska temperatura već i umrtvljenost tijela od struka naniže i bespomično ležanje više od 30 minuta tek lagano pokrivenih pacijentica. Tako da hladnoća koju trudnice osjete i nije previše iznenađujuća, već kombinacija više faktora, a njima se sigurno može pribrojiti nervoza i neizvjesnost.

5. Dobiti ćete "bonus" masažu nogu

Nakon operacije medicinsko osoblje na vaše noge stavit će uređaje kojima je svrha povećanje cirkulacije i sprječavanje krvnih ugrušaka. Vjerojatno će ih ostaviti na vama i kada iscrpljeni nakon operacije zaspite pa stoga ako se probudite s njima ne smatrajte ih ničim alarmantnim.

6. Konzumirajte hranu koja potiče probavu

Odlazak na WC mnogim rodiljama je veliki problem nakon carskog reza, posebno jer rez na trbuhu je još uvijek bolan i nateknut pa je time tiskanje otežano. Uzimanje hrane koja potiče probavu odriješit će vas brojnih neugodnih problema. I ne zaboravite piti mnogo vode i lagano šetati, naravno koliko možete. I ne brinite, odlaskom na WC vaši šavovi neće popucati!

7. Kašljanje i kihanje će boljeti

Držanje jastuka preko trbuha odnosno reza pomaže kod smanjenja boli prilikom kihanja/kašljanja pa i smijanja. Ova neugodna pojava boli najizraženija je u prvih 10 - tak dana nakon porođaja i trebala bi trajati najviše nekoliko tjedana.

8. Vježbanje je sve!

Nitko vam neće preporučiti da odete na jači trening ili radite čučnjeve, u postporođajnoj fazi pod vježbanjem smatra se i lagana šetanja od nekoliko koraka. Hodajte najviše što možete.

9. Biti će krvi..

Iako su neke trudnice imale krive predodžbe o krvarenju nakon porođaja carskim rezom, krvarenje nakon operacije jednako je onom nakon prirodnog vaginalnog porođaja. Maternica se će nakon uklanjanja posteljice pročistiti na prirodan način kao i da ste rodile prirodnim, vaginalnim putem. Krvarenje svakako nije najomiljeniji period većine žena no putem krvarenja maternica će se vratiti u normalan ritam i u normalnu hormonalnu ravnotežu. Očekivana dužina krvarenja je ista kao nakon prirodnog porođaja - oko 6 tjedana.

10. Ožiljak bi vas mogao uplašiti

Mnoge mame imale su neugodna iskustva suočavanja sa svojim ožiljcima, barem ispočetka. No, s vremenom kao i sve ostale rane, i ožiljci od carskog reza zacijele, smanjene se i mame se s vremenom čak i ponose njima te ih ističu kao "ožiljak iz mamine bitke".

11. Mogli bi imati probleme s plinovima u - ramenu

Da, zvuči poprilično nevjerojatno. Kako bi se riješili ovih problema, medicinska sestra će vam vjerojatno dati lijek protiv plinova i poticati vas da hodate najviše što možete. Po rezultatima određenih istraživanja, ova pojava događa se zbog tzv.refleksivne boli, dok se bol zapravo događa u sasvim drugom dijelu tijela (u ovom slučaju u maternici), ali se osjeti drugdje zbog reakcije živaca.