Jutarnja mučnina u trećem tromjesečju trudnoće

Mučnina i povraćanje, koji se ne javljaju nužno samo ujutro već u bilo koje doba dana, najčešći su simptomi početka trudnoće.

Young tired pregnant woman

No mnoge žene i u drugom i trećem tromjesečju proživljavaju iste boljke te se pitaju je li to normalno u tako kasnom periodu trudnoće?

Ovdje ne govorimo o stanju zvanom trudnička hiperemeza gdje su mučnine kontinuirane, svakodnevne i vrlo teške, već o simptomima koji su vrlo slični onima na početku trudnoće. Zapravo, događa se da mučnina i povraćanje nakon prvog tromjesečja popuste i potpuno nestanu, a onda se ponovno pojave u istom obliku i istog intenziteta u trećem. Naravno, vrlo su zbunjujuće i frustrirajuće za ženu koja se krajem trudnoće bori s mnogim drugim boljkama i koja je mislila da su dani povraćanja daleko iz nje.

Mučnina koja se ponavlja u zadnjim mjesecima trudnoće događa se iz nekoliko razloga, odnosno zbog sljedećih promjena: - Trbušni, odnosno gastrointestinalni mišići se opuštaju do te mjere da uspore probavu i vrlo često uzrokuju vraćanje hrane u jednjak. - Pritisak bebe na želudac sve je snažniji. - Hormonalne turbulencije (koje ne bi trebale biti tako intenzivne kao na početku trudnoće, ali ipak se javljaju).

Isto tako, mučnina i povraćanje češće će se javiti krajem trudnoće ako žena: - Jede određene vrste hrane koje se teže probavljaju (masno, kiselo ili jako začinjeno). - Jede obilne obroke. - Već od ranije pati od želučanog refluksa.

Koji su simptomi?

Ako imate mučninu i povraćate više od tri dana za redom, vjerojatno je da se radi o povratku simptoma mučnine iz prvog tromjesečja. Važno je paziti na unos tekućine ukoliko se povraća, jer bi dehidracija itekako mogla izazvati probleme u trudnoći.

Liječnika obavezno treba posjetiti, ako mučnina dolazi s nekim od sljedećih simptoma:

- proljev - oticanje lica, zglobova ruku ili nogu - grčevi ili kontrakcije - jake glavobolje - smetnje vida - visoka temperatura - krvarenje (uključujući i krv u sadržaju iz želuca).

Naime, mučnina i povraćanje zajedno s nekim drugim simptomima može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema - otrovanja hranom, bakterijske ili virusne infekcije, preeklampsije, pa čak i preuranjenog poroda. Ponekad upravo jake infekcije mogu biti okidač za preuranjeni porod. Ukratko, ako uz mučninu i povraćanje osjetite bilo koji drugi simptom koji vas zabrinjava, odmah posjetite liječnika.

Kako je liječiti?

Isto kao i mučninu u prvom tromjesečju - prirodnim pripravcima za smanjenje mučnine. Izbjegavajte farmaceutske lijekove i pokušajte ostati hidrirani i jesti hranu koja se lakše probavlja.

Hoće li mučnina naštetiti bebi?

Jutarnje mučnine i povraćanje imat će utjecaj na bebu samo ako majka postane dehidrirana ili ne jede dovoljno te bebi ne prenosi dovoljno hranjivih tvari za razvoj i rast. No u takvim slučajevima liječnik će buduću mamu staviti na intravenozni tretman i pobrinuti se da dobiva dovoljno nutrijenata i tekućine, i za sebe i za bebu.