Gastritis u trudnoći

Osjećaj mučnine, žarenje i bol u abdomenu, žgaravica, nadutost i podrigivanje, najčešći su simptomi gastritisa. Gastritis je upala želučane sluznice koja može biti akutna ili kronična.

Girl with stomach ache sitting on bed

Gastritis je upala želučane sluznice koja može biti akutna ili kronična

Za gastritis mnogi kažu da su ga "naslijedili" u obitelji koja ima povijest želučanih tegoba, a stručnjaci se s time slažu. Postoje dokazi koji upućuju na to da je rizik od te mučne probavne tegobe veći ukoliko ga je bilo u starijim generacijama u obitelji. Neki drugi uzročnici su: dugotrajno uzimanje određenih lijekova, pretjerivanje u alkoholu ili jako začinjenoj, masnoj i teškoj hrani, stres koji često "udara" na probavni sustav, bakterijske, virusne ili gljivične infekcije, ali i neke ozljede te operativni zahvati.

Zanimljivo je da mnoge žene, koje inače ne pate od gastritisa, počinju primjećivati njegove simptome baš tijekom trudnoće. Medicina nema još uvijek odgovor zašto se javlja baš tijekom drugog stanja, ali vjerojatno ima veze s hormonalnim promjenama, kao i sve drugo u tih devet mjeseci u kojima organizam prolazi kroz niz promjena.

Često problemi započinju žgaravicom, boli u gornjem dijelu abdomena i mučninom (ne onom trudničkom, već "normalnom" želučanom, iako ih je dosta lako pobrkati). Ponekad gastritis nastaje kao posljedica čestog i obilnog povraćanja, kada sluznica biva iritirana želučanom kiselinom.

Kako si pomoći?

Kad su gore opisani simptomi u pitanju, vjerojatno se radi o akutnom (trenutnom) gastritisu koji će potrajati nekoliko dana i kojeg će liječnik umiriti i umanjiti određenim lijekovima za neutraliziranje kiseline u želucu koji su dozvoljeni u trudnoći. Postoji i niz prirodnih pripravaka protiv žgaravice i mučnine koje smo naveli pri dnu ovog članka.

Pomoći će i unos manjih količina hrane te uzimanje tih manjih obroka 5-6 puta dnevno. Na tanjuru se ne bi trebali naći jako masni, slani, začinjeni ili sazlađeni obroci. Također treba izbjegavati hranu koja je puna konzervansa, umjetnih boja i druge "kemije". Ono što će vaš ranjeni želudac najlakše u vrijeme gastritisa probaviti je povrće na lešo, riba, meso, voće, mliječni proizvodi, sjemenke i žitarice.

Kod kroničnog gastritisa koji se razvija sporije, kroz duže vrijeme, javljaju se još neki neugodni simptomi: nadutost abdomena, povraćanje, problemi s probavljanjem hrane ("kamen u želucu"), tamne stolice, štucavica, grčevi, opća slabost i gubitak apetita.

Ako patite od kroničnog gastritisa, vjerojatno ste upoznati s lijekovima i mijenjanjem životnih navika koje gastritis zahtijeva. No s trudnoćom neki od tih lijekova možda više nisu sigurni za vašu bebu. Zato je važno konzultirati se s ginekologom još i prije začeća ili odmah po potvrdi trudnoće, kako bi se uvjerili da lijekovi koje koristite protiv kroničnog gastritisa sigurni za vas i vašu bebu.

Pomoć liječnika je ključna, jer ignorirarnje simptoma gastritisa ili neliječenje može dovesti do ozbiljnijih komplikacija kao što su čir na želucu, dehidracija i gastrointestinalno krvarenje (koje dovodi do anemije). Gastitis također dovodi do gubitka apetita, što tijekom trudnoće nikako nije poželjno.

Može li gastritis naštetiti bebi u mom trbuhu?

Vaš gastritis, odnosno žgaravica, mučnina i bol u trbuhu, neće ni na koji način naštetiti bebi. Ipak, uz regulaciju prehrane i eventualne prirodne pripravke i lijekove koje vam je pripisao liječnik, pokušajte svakako izbjegavati stres. Naime, osim što će pogoršati simptome gastritisa, on nikako nije poželjan u vrijeme kada vas vaša beba treba kako bi se normalno razvijala i rasla u vašem trbuhu.

Također, eliminirajte sve moguće uzroke vašeg gastritisa i pokušajte si pomoći da se dovedete u stanje u kojem vas upaljena i bolna želučana sluznica neće dodatno iscrpljivati.

Još nekoliko savjeta kako ublažiti i liječiti gastritis tijekom trudnoće

1. Riješite se svega što vas čini nemirnom, uzrujanom i negativnom, odnosno svega što vam uzrokuje stres.

2. Jedite 6 manjih obroka dnevno. Na taj način pretrpani želudac neće vraćati hranu i želučanu kiselinu natrag u jednjak.

3. Jedite laganu hranu - kuhano, pirjano, blanširano, sirovo. Izbacite masnoće, jake začine, sol i rafinirani šećer. Neka se na vašem meniju nađu namirnice od kojih će i vaša beba profitirati - povrće, voće, meso, maslinovo ulje, riba, sjemenke, žitarice. Izbjegavajte slatkiše, grickalice i gazirane sokove.

4. Zapisujte sve namirnice koje ste svakog dana pojeli i pokušajte odgonetnuti koja hrana vam smeta i potiče gastritis. Ako tu hranu izbacujete, pokušajte joj pronaći zamjenu u smislu zamjenskih nutrijenata.

5. Krećite se, idite na jogu, šetajte. Poznato je da tjelovježba i kretanje poboljšavaju metabolizam.

6. Naučite pravilno disati. Nekim ženama pomažu određene tehnike disanja kod jakih žgaravica.

Prirodni pripravci za smirivanje želučanih tegoba i žgaravica

Cijeđeni sok limuna (nezaslađena limunada) Soda bikarbona (1/4 čajne žličice u 1 dcl vode) Ohlađeni čaj od đumbira (nezaslađeni) Bademi Jabučni ocat (1 čajna žličica u 1 dcl vode) Sirup aloae vere