Centriranje ili grupni pregled - novi trend u prenatalnoj njezi i skrbi za trudnice

Kako bi se osjećali da vas vaš ginekolog koji brine o vašoj trudnoći rutinski prima na pregled u grupi s ostalim trudnicama?

Closeup of six pregnant bellies on a white background

Trudničko centriranje naziv je za praksu u kojoj se buduće mame u istoj fazi trudnoće nalaze sa svojim doktorom u grupi, odnosno sve zajedno. Ovaj novi trend pojavio se u Americi i sve je popularniji zbog niza pozitivnih učinaka za opću prenatalnu skrb i dobrobit majki i djece. Teorija koja stoji iza centriranja kaže da mame profitiraju od ovog oblika grupnih pregleda jer mogu na licu mjesta razmijeniti iskustva, čuti probleme i pitanja drugih majki koje su u identičnom tjednu trudnoće, savjetovati se, utješiti, a vrijeme koje liječnik ima optimalno je iskorišteno. Liječnik je manje nervozan jer ima više vremena za pitanja i savjete, a druženje s drugim trudnicama posebno blagotvorno djeluje na one koje nemaju obitelj u blizini, kojima nedostaje dom ili su usamljene. Grupni razgovori kod liječnika pomažu im povezati se s drugim mamama, uz liječničku skrb i provjerene informacije od stručnjaka.

Naravno, preduvjet je da trudnica nema komplikacija i da njezin slučaj ne zahtjeva specijalnu liječničku pažnju i skrb. Praksa centriranja okuplja žene sa zdravim trudnoćama, koje unatoč tome imaju puno pitanja, dvojbi i potrebna im je podrška onih koje će najbolje razumjeti ta pitanja, probleme i razne trudničke situacije.

Kako izgleda grupni pregled kod ginekologa?

Grupa broji oko deset trudnica i na raspolaganju im je oko 2 sata. Svaka mama je po dolasku individualno pregledana, odnosno izvagana i izmjerena, liječnik joj mjeri tlak, otkucaje srca bebe, vadi krv, odnosno napravi pregled specifičan za razdoblje trudnoće u kojem se trudnice nalaze. Ukoliko postoji još neki problem, na primjer prehlada, neki drugi pojačani simptom trudnoće poput žgaravice, buduća mama dobit će individualan savjet, lijek i upute.

U grupnom dijelu pregleda liječnik i primalja savjetuju mame kako brinuti o sebi, o bebi u trbuhu, na što je važno pripaziti u kojem dijelu trudnoće. Mame mogu postavljati pitanja, tražiti dodatna objašnjenja, diskutirati, raspravljati, dijeliti svoja iskustva. Na sve grupne preglede dobrodošli su i budući tate. Osim obveznih informacija vezanih za trudnoću, mame dobivaju informacije i o ostalim aktivnostima koje mogu poduzeti za što zdraviju trudnoću - jogi za trudnice, sirovoj hrani, vježbanju u trudnoći, dodacima prehrani, pripremi za dojenje, prirodnim lijekovima, tečajevima i slično.

Na centriranje se najviše odazivaju žene kojima je to prva trudnoća i ne srame se postaviti ni "najglupavije" pitanje. Žele znati sve i sve odgovore dobiju direktno od medicinskog osoblja, ali i drugih mama. To im pomaže da se opuste, riješe nekih strahova, da su u manjem stresu.

Nisu baš svi oduševljeni centriranjem

U nekim javnim bolnicama u Americi centriranje je opcionalno, no u nekima mame nemaju izbora. Kada dobiju termin, on je vrlo često grupni i ako je trudnoća zdrava, one ne mogu tražit individualni tretman. Mnoge trudnice to vide kao lukav način da se štede medicinski troškovi i ne žele sudjelovati u grupnim pregledima.

Žele da im se liječnik individualno posveti, odnosno one žele vrijeme s liječnikom samo za sebe. Boje se da bi neka eventualna i potencijalna komplikacija mogla biti previđena u grupnim pregledima.

Neke trudnice srame se dijeliti javno svoja iskustva i žele o trudnoći razgovarati diskretno i privatno, samo s liječnikom. Smatraju da trudnički pregled nije ni mjesto ni vrijeme za socijalizaciju, već vrlo važan sastanak s doktorom u kojem jedino želi znati je li sve u redu s bebom.

Neke mame kojima to nije prva trudnoća se dosađuju jer moraju slušati savjete i informacije koje odavno znaju, a s druge strane ne dobivaju dovoljno informacija o specifičnim problemima vezanim za njihovu trudnoću. Zaposlene mame nemaju vremena sjediti tamo i čavrljati.

Bez obzira kako se osjećale u vezi grupnih pregleda, čini se da će oni postati budućnost prenatalne njege, barem u Americi. Od novog trenda lagano prelaze u praksu diljem te velike zemlje.

U Hrvatskoj, gdje nedostaje na stotine ginekologa, možda bi bilo dobro napraviti pokusni projekt za zdrave trudnice koje žele u tome sudjelovati. Rasteretile bi se liste čekanja, pretrpane čekaonice, a u dva sata grupnog pregleda, buduće majke bi možda dobile čak i više informacija i pažnje od liječnika nego na 10-minutnom individualnom pregledu u kojem se za njihova pitanja nema previše vremena.