Predstavljamo sportove: Nogomet

Nogometna groznica Hrvate svako toliko zarazi, a mamama i tatama nogomet je često prvi izbor za izvannanstavnu aktivnost kad je riječ o dječacima.

Djeca_nogometaši_Pixabay

Djevojčice ga kod nas igraju nešto manje, ali može ih se naći u ženskim ili mještovitim klubovima.

Nogomet je sport koji zahtjeva dobru tjelesnu kondiciju, a pozitivno djeluje na više mišićnih skupina i odličan je za oblikovanje linije te samim time prikladan za djecu koja se bore s viškom kilograma.

Ne prije odlaska u školu

Riječ je o timskom sportu koji, u usporedbi s ostalim sportovima, ima najviše pozitivnih utjecaja na fizičko zdravlje djeteta jer zahtjeva rad gotovo svih mišićnih skupina, jača kardiovaskularni sustav, izdržljivost te topi višak tjelesne mase i štetnih masnih naslaga.

Dijete cijelu nogometnu utakmicu mora biti u stanju trčati pa su i sami treninzi usmjereni ka jačanju snage i spretnosti, s naglaskom na rad nogu.

Predškolci su dobrodošli u nogometne škole, ali treneri se slažu kako s pravim nogometnim treninzima ne bi trebalo kretati prije polaska u osnovnu školu. Nogometni treninzi kompleksniji su od same igre, a natjecanja i načini odabira igrača mlađoj djeci mogu biti previše stresna.

Prije osme godine života ne preporuča se ozbiljnije bavljenje nogometom, a mogućnost nogometne škole dostupna je i manjoj djeci i svakako je pozitivan početak bavljenja sportom.

Izrazito timska igra

Nogomet je jedna od onih aktivnosti koja podjednako može jako pozitivno i jako negativno djelovati na djetetovo samopouzdanje. Svakako je više pozitivnih aspekata treniranja nogometa jer je riječ o izrazito timskom sportu koji zahtjeva grupno razmišljanje, prilagođavanje i igru po strogim pravilima.

Zatvorenija se djeca često baš u nogometu oslobode stida i razviju jače socijalne vještine. Budući da je nogomet planetarno popularan sport, svaki djetetov uspjeh, kako pojedinačan tako i u sklopu tima, jača mu samopouzdanje i daje mu na važnosti.

Dijete uči kako njegovo mišljenje ima važnu ulogu u igri, ali jednako tako uči i kako poslušati drugoga, ponekad djelovati protiv svoje volje i djelovati timski, za dobrobit grupe.

Negativan utjecaj na samopouzdanje može se dogoditi ako je dijete u timu zapostavljeno, ako ne sudjeluje dovoljno u utakmicama i više je na klupi te ako ga netko od suigrača zadirkuje.

Roditelj se prilagođava rasporedu

Mali nogometaši često igraju utakmice, a ponekad zbog njih moraju izostajati iz škole ili nemaju dovoljno vremena za obavljanje domaćih zadaća.

Upravo se zato nogomet preporuča školarcima koji su već usvojili osnovne radne navike. Dijete se, trenirajući nekoliko puta tjedno ili dnevno, uči kako organizirati svoje vrijeme i balansirati između školskih obaveza i svojeg hobija.

Roditelj je također važan suigrač u ovoj utakmici jer će mlađe dijete morati često voziti na treninge i prilagođavati se utakmicama, kampovima i pripremama.

Većina klubova za mjesečnu članarinu traži klasičnu cijenu koja se kreće od 170 do 200 kn, a od dodatne je opreme potrebno nabaviti nekoliko kratkih hlača i majica, nekoliko pari posebnih čarapa i štucni, eventualne štitnike za listove te kopačke čija se cijena kreće od 200 kuna pa na dalje, ovisno o modelu.

Do sada smo, osim nogometa predstavili i gimnastiku, borilačke vještine te plivanje.