Kako razgovarati s djecom kad nisu više mala?

Niste usamljeni ako mislite da samo vama komunikacija s klincima, koji nisu više mali, ali nisu ni veliki, nije jača strana.

4a364fcc0680a

Kako odrastaju, klinci počinju živjeti u drugom svijetu i ponekad je doista teško s njima razgovarati. Ponekad nam se čini da i ne govorimo istim jezikom. Donosimo pet strategija koje možda mogu pomoći.

1. Stvorite situaciju
Jedan od problema prilikom komunikacije s djetetom jest što roditelji često odaberu krivo vrijeme ili krivi način. Ako klinac juri iz kuće u školu ili ga čeka prijatelj ispred stana, vjerojatno neće htjeti s vama ulaziti čak ni u površne razgovore. Dobit ćete samo mrmljanje i prigovore.

Ako želite pravi, dublji razgovor s djetetom, riješite se svih stvari koje bi mu mogle odvlačiti pažnju. Ugasite televizor, odložite mobitele, zadaća neka bude napisana i budite sami. Idealna situacija za razovor je tijekom ručka ili večere. No, bez obzira koju situaciju odabrali, dogovorite 'sastanak' s djetetom kako si ne biste međusobno remetili planove.

2. Pitanja na koja odgovor "da" ili "ne" nije dovoljan
Neka djeca odbijaju razgovarati s roditeljima, pa će lijeno i nezainteresirano odgovarati s "da" ili "ne" na vaša pitanja. Kako biste potaknuli dijete na pravi razgovor, formulirajte pitanja koja zahtijevaju opširniji odgovor.

Pitajte dijete o njegovim osjećajima, mišljenjima i stajalištima o najrazličitijim temama. Počnite s nečim jednostavnijim, kao što je primjerice "Što misliš zašto tvoja učiteljica toliko puno traži od vas?". I ne dozvolite da odgovor bude "Ne znam". Svako ne znam, neka bude vama povod da ponovite pitanje.

3. Pojednostavite priču
Kad razgovarate s djecom nemojte ulaziti u duge opise, detaljizirati ili okolišati već pokušajte biti što jednostavniji. Dijete će vas u tome možda oponašati i slijediti, pa će razmjena informacija biti mnogo lakša i brže doprijeti od jedne osobe do druge.

Kada zakasni kući i ne javlja se na mobitel, dočekajte dijete smireni i nemojte mu opisivati svaku minutu horora koji ste proživljavali čekajući, već mu jednostavno kažite: "Plaši me kada ne dođeš kući na vrijeme i ne javljaš se na mobitel. Imaš zabranu izlaska dok mi ne dokažeš da znaš biti odgovorniji/a".

4. Pokazujte osjećaje
Djeca nisu toliko racionalna kao odrasli, već su mnogo emotivnija. Njihove reakcije i postupci često su rezultat njihovih osjećaja. Stoga podijelite i vi s njima svoje osjećaje kako bi bolje shvatili vaše stajalište. Ova strategija doista djeluje. Sjetite se svojih roditeljia i situacija u kojima su pokazali iskrenu emociju.

5. Ohrabrite ih da pričaju o svemu
Vjerojatno će im zvučati kao otrcana fraza, ali ponavljajte svojim klincima da s vama doista mogu razgovarati o svemu. Vježbajte na način da pričate s djetetom o stvarima koje nisu od životne važnosti, pa će vam se dijete lakše obratiti kada bude imalo na pameti problem koji utječe ili mijenja njegov ili njezin život.