Ide u školu, a još uvijek piški u krevet

Je li normalno da neko dijete koje je već krenulo u školu, još uvijek piški u krevet? Možete odahnuti. Odgovor je - da.

4ad4765bc4a79

Naime, pedijatri sa uglednog Sveučilišta John Hopkins tvrde da je mokrenje u krevet u školskoj dobi samo produžetak dotadašnjeg obrasca ponašanja te se najčešće javlja kod dječice koja su s time imala problema od vremena privikavanja na kahlicu.

Naime, kod neke djece mozak jednostavno ne dobiva automatsku poruku da se probudi kada je mjehur pun. Najvažnije je da roditelji shvate da dijete nije krivo i da ono doista ne može svjesno kontrolirati mokrenje u krevet. Ono nije za to krivo, već se prije radi o genetski naslijeđenoj stvari, kako su pokazala neka istraživanja.

No, to nije nikakva utjeha vašem djetetu, jer ono zasigurno osjeća određenu uznemirenost i sram, a sve skupa može utjecati i na njegov društveni život. Dijete će naime odbijati spavati izvan kuće pa si mora prekrižiti izlete, noćenje kod prijatelja i slična druženja.

Kako pomoći djetetu?

Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti, kažu pedijatri. Prije svega pokušajte biti pozitivni i prenijeti te pozitivne osjećaje na dijete. Ni u kom slučaju dijete ne smijete kažnjavati kada se ujutro probudi u mokrom krevetu. Ako pak se uspije probuditi u suhom krevetu, svakako ga pohvalite i budite sretni zbog njega.

Pratite večernje navike djeteta. Ponekad djeca nemaju rutinu koja im pomaže da ostanu suhi do jutra. Ona obično piju puno čaja, soka ili vode prije spavanja i potom ne odu na wc prije spavanja. Pokušajte dijete naviknuti da više tekućine pije tijekom dana, a manje navečer. Isto tako, neka obavezno isprazni mjehur prije no što ugasi svijetla, bez obzira koliko mu bilo teško ustati iz toplog kreveta.

Treća stvar koju možete napraviti jest da učvrstite vezu između djetetova mozga i mjehura, tako da se automatski probudi kada treba piškiti. Jedan od načina je da ga probudite nekoliko sati nakon što je zaspao te odvedete u kupaonicu na mokrenje. Ukoliko je u trenutku kada ste ga probudili dijete već pomokrilo plahte, sljedeći dan ga probudite sat vremena ranije, odnosno pomičite vrijeme iz dana u dan sve ranije, dok dijete ne "uhvatite" suho.

Druga opcija je alarm koji stavite pored djetetova kreveta i složite ga da zvoni na određeno vrijeme kako bi se dijete probudilo i samostalno obavilo mokrenje u wc-u.

U nizu slučajeva ove tehnike pomažu mozgu da poveže puni mjehur s buđenjem. Ukoliko ništa od navedenog ne pomaže, razgovarajte s liječnikom što poduzeti dalje.  

Ukoliko je dijete iznenada počelo piškiti u krevet, a da je prije toga imalo rutinu noćnih odlazaka u toalet, tada nije problem u zapisima u mozgu, već je razlog nešto drugo. Mnoga djeca počnu piškiti u krevet nakon stresnog iskustva, zbog upale mokraćnog mjehura, nekog psihološkog problema, visoke temperature. U ovakvim slučajevima, posjet liječniku je obavezan.
(JK)