Djeca se najviše plaše terorizma, otmice i bolesti

Čudovište ispod kreveta ili baba-roga u dvorištu više nisu stvari koje bi plašile djecu.

49edc33f32ecf

Stručnjaci kažu da se klinci najviše plaše onog što čuju na vijestima - otmica, ubojstva, salmonele i drugih bolesti.

Istraživanje koje je provedeno među 1.000 osnovnoškolaca i adolescenata pokazalo je da među 20 najraširenijih strahova kod mladih spadaju i teroristički napad, mogući odlazak u rat, pucnjava, sida, tornado i utapanje. Djeca su ocjenjivala ukupno 98 mogućih scenarija prema vlastitom osjećaju straha. Istraživanje je objavljeno u posljednjem broju časopisa Journal of Counseling and Development.

Autorica istraživanja Joy Burnham, profesorica na sveučilištu University of Alabama u gradu Tuscaloosa, sakupljala je podatke od studenog 2001. do travnja 2004. u 23 škole. Navedeni najčešći strahovi poklapaju se s onima iz prethodnih sličnih istraživanja tj. rezultati su slični u posljednjih 30 godina.

Od 8. godine života djeca znaju razliku između zamišljenog i stvarnog, pa je jasno da ih više plaše vijesti na televiziji kao što su otmice, ubojstva i terorizam, kažu stručnjaci. Prije 8. godine djeca razvijaju strahove od zamišljenih scenarija i likova, dok od realnih strahova spominju utapanje i nevrijeme. Psiholozi se slažu da se dijeca plaše onih situacija kojima su možda bili izloženi ili su im prijetile (kao što je npr. tornado). Otmice pak se plaše ona djeca koja su ostala pogođena nekom pričom  s televizije ili okoline.

Visoko na listi tinejdžerskih strahova je sida, kao i strah od silovanja ili trudnoće. Prilično veliki broj zabrinut je zbog ekonomske krize (gubitka posla roditelja ili obiteljske kuće) i plaši se rata i terorizma. Strah od razvoda roditelja jednak je kod manje djece i tinejdžera.  Autori istraživanja tvrde da strah može biti dobro sredtsvo prevencije kada su primjerice bolesti u pitanju, ali iracionalni strahovi vezani uz veliki utjecaj senzacionalističkog novinarstva na djecu, mogu izazvati dugotrajne posljedice.
(JK, Izvor: cnn.com)