Zašto je za djecu dobro da se za vrijeme hranjenja igraju hranom?

Zasigurno vas je kao djecu mama mnogo puta upozorila: "ne igraj se hranom"! Kao odrasla osoba i također mama, zasigurno ponekad isto upozorenje ponekad uputite vlastitoj djeci.

mali musavac_pixabay

Međutim, čini se da ipak i nije toliko loše ponekad se i igrati hranom. Dakako, dječja igra hranom stvara ponekad pravi nered koji se čisti duže nego što dijete jede, ali djeci je potrebno ponekad dozvoliti igru i istraživanje, gnječenje, isprobavanje teksture hrane. Igra hranom i njezino istraživanje pogoduje ranom razvoju mozga, razvoju bebinih navika hranjenja, poticanju znatiželje prema vrstama hrane i općem razvoju kreativnosti.

Važnost igre hranom za rani razvoj mozga i razvoj navika u prehrani

Djeca koja hranu doživljavaju kroz igru i zabavu, zaista mnogo i uče o hrani i prehrani kroz igru. Istraživanja su pokazala kako djeca koja se igraju hranom i istražuju njezine oblike i teksture jednostavnije uče riječi povezane uz hranu za razliku od djece koja hranu smiju doživjeti isključivo kao hranu. Osim toga, većina djece svoju visoku hranilicu najčešće doživljava osim kao mjesto gdje jedu i kao mjesto gdje znaju da se mogu i pomalo zaprljati, a uz to i zabaviti. Djeca kojoj je dozvoljena igra i zabava u hranjenju, kasnije imaju otvoreniji pristup prema obrocima i istraživanjima novih okusa.

Ideje koje potiču djecu na igru i znatiželju oko namirnica i pripremanja hrane

Cilj roditelja je biti što opušteniji oko hranjenja te će takav stav donijeti samo pozitivne strane za djecu, interes za hranu i njezino samo konzumiranje. Postoji mnogo načina na koji je moguće potaknuti igru s hranom i interes za nju, a osim o djeci, ovise i o razini tolerancije koju su roditelji spremni podnijeti.

1. Dozvolite djeci da kuhaju i pripremaju hranu s vama

Djeca obožavaju sudjelovati u svemu, a posebno vole promatrati što i kako roditelji kuhaju, a najviše vole zaprljati male ručice kod spremanja hrane. Kod sudjelovanja u pripremi obroka osjećaju se ponosno i važno. Dozvolite im da vas promatraju dok pripremate i kuhate.

2. Povedite djecu u šoping namirnica

Zasigurno nije jednostavno kupovati namirnice s mališanima, ali ta barijera se ponekad mora probiti. Jer kako će inače shvatiti da ne mogu dobiti baš sve čokoladice koje su poželjeli i da plač i vrištanje u trgovini neće uroditi onim što žele? Osim toga, potrebno je sagledati i važnost uključivanja djece u svakodnevne aktivnosti i planiranje obroka. Školarci će biti oduševljeni biranjem i kupovanjem sastojaka potrebnih za određeno jelo kao i samim saznanjem što je sve potrebno da bi se određeno jelo pripremilo.

3. Crtanje hrane

Kako bi im se hrana učinila još zabavnijom potaknite djecu na crtanje hrane, odnosno sugerirajte im neka crtaju omiljenu namirnicu, omiljeno povrće, a pritom osim što će se dobro zabaviti i kreativno izraziti djeca uče i o bojama i oblicima.

4. Uz predmete i namirnice učite slova i abecedu

Potaknite djecu da imenuju hranu i namirnice i tako uče slova te abecedu. Primjerice, slovo M = mrkva. Djeca će rado prihvatiti i zapamtiti učenje kroz ovakvu igru.

5. Odvedite ih u povrtnjak, voćnjak te na tržnicu

Odvedite ih u vlastiti ili bakin povrtnjak ili ako vam mogućnosti to ne dozvoljavaju, na tržnicu. Objasnite im i pokažite od kuda dolazi i kako raste povrće. Odvedite ih u voćnjak ili dvorište kako bi shvatili kako raste voće ili bobičasto voće. Očekujte tisuće pitanja, jer djeca će jednostavno biti fascinirana načinom na koji nastaje i raste hrana, a time će im kasnije biti zanimljivija i za konzumiranje.

Igrajte se, ponekad neka se malo i zaprljaju, neka istražuju i propitkuju i sudjeluju u obiteljskim pripremama obroka. Samo tako djeca će naučiti uživati u hrani i spremanju hrane, a istovremeno će proširiti vlastitu kreativnost, interese i znanje.