Kako se nositi sa „strašne dvije“?

Dok se veselite pripremi proslave drugog rođendana vašeg mališana, teško je ignorirati osjećaj straha jer „Ne“ sve više dominira njegovim vokabularom.

little child crying

Iako ovi ispadi znaju biti frustrirajući, imajte na umu da ti trenutci prkosa i inata nisu usmjereni prema vama – na taj način dijete razvija samostalnost i uči kako da izrazi frustraciju.

Evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći u ovoj fazi djetetova odrastanja.

Izljevi bijesa su normalna stvar

Izljev bijesa (temper tantrum) u male djece najčešće uzrokuje njihova frustracija zbog nemogućnosti da odrade neki zadatak do kraja onako kako su zamislili. A do samog ispada dolazi uglavnom jer ne posjeduju govorne vještine da izraze svoje misli i osjećaje što ih frustrira te reagiraju na ovaj način. Tantrumi su normalan dio razvoja te se njihova pojava smanjuje u 4. godini kada su djetetove motorne i govorne vještine puno bolje razvijene.

Kako reagirati?

Izljevi bijesa utječu na oba roditelja i na dijete. Srećom, postoje taktike koje možete koristiti kako biste smirili situaciju. Kada dijete dobije napad bijesa, važno je da roditelj ostane miran i drži svoje emocije pod kontrolom. Ako vaše emocije eskaliraju, djetetovo će se ponašanje dodatno pogoršati. Nemojte se djetetu smijati ili suprotstavljati. Pokušajte zagrliti dijete kako bi osjetilo ljubav i podršku. Ukoliko je to nemoguće, ostanite u njegovoj blizini da zna da ste tu uz njega.

Kada tantrum prođe, zagrlite dijete te mu pružite riječ utjehe. U opuštenom tonu razgovarajte s njim i imenujte osjećaje koje je doživjelo – ljutnja, bijes, nezadovoljstvo, itd. Nemojte djetetu predbacivati ovakve ispade, jer se ono jednostavno ne zna drugačije nositi s problemom, umjesto toga budite uz njega i objasnite mu bolji način da reagira.

Kako se nositi s tantrumima u javnosti?

Izljevi bijesa nisu ugodni niti u privatnosti doma, a kamoli kada se dogode na javnom mjestu poput trgovine ili prepune ulice. Neugodni su i izgledaju kaotično, ali događaju se i treba se naučiti nositi s njima.

Kada dijete krene s izljevom bijesa u javnosti, sjetite se da vas to ne čini lošim roditeljem. Mnogi u trgovini su također roditelji i shvatit će poziciju u kojoj se nalazite.

U takvoj situaciji najbolje bi bilo da primite vašeg mališana i čim prije ga odvedete na neko mirnije mjesto – do automobila ili toaleta. Zagrlite ga dok izljev ne prestane i nježno porazgovarajte s njim kao što biste i kod kuće.

Važna stvar kada se nalazite u trgovini je da ne popuštate. Ako popustite sada kada se dijete na pod bacilo zbog čokoladice, ono će to shvatiti kao prihvatljivo ponašanje kada želi nešto dobiti. I to će činiti svaki put kada ste u trgovini ili negdje drugdje – a to si ne želite priuštiti, zar ne?

Poradite na sprječavanju izljeva i prije nego se dogode

Tantrumi se češće događaju ako je dijete gladno, umorno, dosadno mu je ili se osjeća preopterećeno. Možete naučiti predvidjeti ispade tako da obratite pozornost na neverbalne znakove vašeg djeteta i reakcije u različitim situacijama.

Dajte mu da nešto prigrize, umirite ga za spavanje ili se zabavite nekom mirnom aktivnošću kada vidite da bi moglo doći do izljeva bijesa.

Naučite svog mališana disciplini i ponudite mu kontrolu

Dok je disciplina potrebna da bi vaše dijete bilo sigurno i naučilo razliku između ispravnog i krivog, jednako je važno i dati mu osjećaj kontrole nad njegovim životom. To možete postići tako da mu ponudite izbor između žute ili plave majice ili da mu ponudite da izabere užinu između jabuka i pereca. Općenito, izbjegavajte otvorena pitanja – ona mogu izazvati frustraciju.

Potaknite djetetovu neovisnost

Iako su „strašne dvije“ težak period, to je važno vrijeme jer dijete uči razviti samostalnost. Shvatite ovaj period što pozitivnije možete.

Pružite potporu svom djetetu kada je frustrirano i pomozite mu pronaći izlaz iz takvih osjećaja. Povedite ga u šetnju ili trčkaranje oko kuće. Učite dijete kako da se nosi sa svojim emocijama sada, a njemu će se to isplatiti u budućnosti.