Bucmaste bebe postaju pretila djeca?

Djeca koja ubrzano nabiru kilograme u prvih šest mjeseci života, sklonija su pretilosti u kasnijoj dobi, pokazuje najnovija studija Sveučilišta Harvard.

49d4ff2a912fd

Znanstvenici preporučuju preventivne metode od najranije dobi.

"S preventivnim metodama treba započeti kada su djeca još sasvim mala", izjavila je autorica studije Elsie M. Taveras. "Čak i u prvih nekoliko tjedana starosti djeteta, možemo početi savjetovati roditelje kako spriječiti nagli porast težine kod novorođenčadi".

Dok su prošla istraživanja otkrila vezu između porođajne težine i pretilosti, utjecaj drugih faktora kao što su probava, visina i stil života majke nisu bili uzimani u obzir. Istraživači su promatrali 559 djece koji su bili dio tzv. projekta Viva, odnosno studije trudnih žena i njihove djece. Bebama je prilikom poroda izmjerena težina i dužina, pa ponovno kada su navršile 6 mjeseci i potom nakon proslave 3. rođendana.

Nakon što su prilagodili druge faktore, poput bebine dužine, istraživači su otkrili da su one bebe koje su znatno povećale indeks tjelesne mase tijekom prvih šest mjeseci, pokazivale znakove pretilosti nakon navršene 3. godine života.

Koja je poanta?

Osnovni cilj istraživanja bio je ukazati na važnost bolje edukacije roditelja o hranjenju novorođenčadi. Istraživanje ne tvrdi da je uzrok povećanja težine kod beba njihovo prejedanje. Ono čemu bi se trebalo posvetiti je njegovanje veze između majke/skrbnika i bebe, jer su neke druge studije pokazale da u slučajevima kada je povezanost majke i djeteta tijekom hranjenja bila slaba, djeca su odbijala hranu i tražila drugačiju prehranu.

Drugim riječima, istraživanje će poslužiti kao temelj za daljnja ispitivanja koja će odgovoriti na pitanje koji su to točno faktori koji povezuju debljanje beba s pretilošću u predškolsoj dobi.

Ono u čemu se istraživači za sada slažu jest da prvencija pretilosti ne bi trebala započeti nakon 2. godine kako se to do sada preporučalo, već puno ranije. Vrlo dobar razlog je sve veći problem pretilosti među djecom koja su pod rizikom oboljevanja od niza bolesti.