Trebaju li bebe živjeti po strogom dnevnom rasporedu?

Mnogi "friški" roditelji pitaju se treba li njihova bebica doista živjeti po strogo određenom dnevnom rasporedu od kojeg nije dobro i pametno odstupati?

5023927acf020

Kao i kod većine stvari kad je roditeljstvo u pitanju, odgovor je - da i ne, odnosno - možda. Naime, beba svakako treba rutinu, strukturu i raspored hranjenja koje treba biti redovito, svaka dva do četiri sata. Isto vrijedi i za san i spavanje. Bebe trebaju od 16 do 18 sati sna dnevno.

Ono što se događa između te dvije rutine je prematanje, kupanje i njega te druženje s bebicom (pjevanje, pričanje, gugutanje, ležanje na trbuščiću, igranje i upoznavanje okoline svim osjetilima).

Pitanje je - trebaju li se sve te aktivnosti odvijati svakog dana u isto vrijeme? Vjerojatno ne. Ali na neke stvari ipak treba upozoriti.

Prednosti življenja po rasporedu su mnogostruke. On daje određeni red i predvidljivost životu što mnogim majkama olakšava planiranje svakodnevice i daje im sigurnost da sve rade kako treba. Baš kao što postoje neki roditelji kojima treba ta predvidljivost, tako postoje i bebice kojima će raspored itekako odgovarati. Bez rutine postajat će nervozne, plačljive i razdražljive.

Nedostatak življenja po strogom rasporedu je opasnost da se roditelji i bebe ne pretvore u robove rutine. Na taj način propuštaju mnoge stvari i događaje koje bi željeli vidjeti i raditi, zbog samonametnutih ograničenja. Ta se ograničenja najčešće pravdaju potrebom da se beba hrani ili spava kod kuće, zato što tako raspored određuje. S vremena se u roditelja mogu javiti osjećaji ograničenosti i društvene izolacije. A ako se dogodi nešto što poremeti raspored, roditelji ovisni o njemu doživljavaju to kao iznimno stresnu situaciju.

Osjećaj nesigurnosti ili panike nije dobar za nikoga, pa tako nije ni robovanje rasporedima. Najbolje je pronaći neko srednje rješenje koje će odgovarati i roditeljima i bebici. Koja je to sredina, svakako ovisi o specifičnoj obiteljskoj situaciji, vašem karakteru, ali i bebinom.

S bebom ili bez nje, za svakog je čovjeka dobro imati malo rutine u danu. Ona je važna i kod starije djece, jer im osjećaj predvidljivosti nekih situacija u danu daje osjećaj sigurnosti i stabilnosti. Najslađe rutine za mnoge su one jutarnje i one večernje, prije spavanja. Kad je beba još malena, to može značiti jutarnje maženje, papanje i šetnjicu te večernju kupku, čitanje slikovnice i maženje prije spavanja. Ovakve rutine beba će kopirati s odrastanjem, što će u njoj izgraditi zdrave navike i dati strukturu.

Sve što se događa između te dvije rutine, neka bude fleksibilnije. Naravno, bebi treba osigurati dovoljno sna i hrane, ali isto tako je dobro ostaviti si malo prostora za manevar. Ne odbijajte nečiji poziv na druženje i ne zanemarujte neke stvari koje želite, a možete raditi i s bebom. To su kavice s prijateljicama (uz čaj ili sokić, ako ste se odrekli kave za vrijeme dojenja), šetnja u prirodi, čitanje u parku dok bebica spava u kolicima, odlazak na izlete, odlazak u knjižnicu, na tržnicu i slično.

Ukoliko sve dobro isplaniramo, beba nam može biti itekako zabavno i dobro društvo u pokretu. Ona će se brzo naviknuti na papanje izvan doma ili spavanje u kolicima.

Najvažnije je da mislimo i na sebe i da si ispunimo neke želje koje nas čine sretnima. Ako smo mi sretni, sretna će biti i beba. Njoj je ionako najvažnije da je s nama. Nakon 6 mjeseci bebe su posebno znatiželjne i itekako će uživati u novim stvarima, susretima, događanjima, okruženjima i ljudima.

I na kraju, najbolje stvari u životu obično se događaju van rasporeda i planova. A sve tako brzo prolazi, pa je najbolje u njima što više uživati.