Prehrana kod dojenja: Što dojilja (ne) smije jesti?

Da biste svom djetetu osigurali punovrijedan obrok svojeg mlijeka, važno je da se kvalitetno hranite te svakodnevno u organizam unosite potrebne nutrijente.

dojenje_pixabay

Prehrana tijekom dojenja treba se temeljiti na piramidi pravilne prehrane. Treba uključiti namirnice iz svih grupa: žitarice, voće i povrće, mlijeko i mliječne proizvode, meso, kao i zamjene za meso. Masti životinjskog podrijetla, slatkiše i margarin treba jesti u malim količinama. Kod pripreme hrane dobro je držati se pravila da je najbolja ona hrana koja je najbliže svom originalnom stanju – sa što manje začina i što kraćim pripremanjem.

Vitamini i minerali

Posebnu pozornost treba obratiti i na određeni unos vitamina i minerala. Tu je na prvom mjestu kalcij, kojeg se mlijekom kod dojenja luči poprilična količina. Ukoliko dojilja ne unosi dovoljno kalcija hranom, tijelo će manjak nadoknaditi iz njezinih kostiju i zubi. Preporuča se konzumiranje dovoljne dnevne količine mlijeka (tri serviranja) i mliječnih proizvoda te unošenje obilja zelenog lisnatog povrća i sitne ribe.

Potrebno je unositi namirnice koje su obogaćene vitaminom D poput mlijeka ili unositi vitamin D u obliku dodatka prehrani. Obilje vitamina B12 može se naći u namirnicama poput piletine, svinjetine, ribe, mlijeka i jaja. Mineral, poput cinka nalazi se u namirnicama poput crvenog mesa, škampa, tune i liganja.

Sirova hrana i hrana koja napuhuje

Dojiljama se tradicionalno preporučuje suzdržavanje od veće količine namirnica koje uzrokuju napuhnutost, primjerice, prokulica, kelja, karfiola, graha, leće, kestena, kupusa, brokule. Trebalo bi se suzdržavati i od sirove hrane, primjerice, carpaccia, sirove ribe, tatarskog bifteka, carpaccia te pljesnivih sireva.

Dovoljan unos tekućine

Osobito je važno da dojilje piju dosta tekućine. Dnevno trebaju popiti najmanje tri litre vode ili druge tekućine, a ljeti taj unos treba biti veći. Adekvatna količina tekućine, vode, blagih čajeva i prirodnih voćnih sokova vrlo je bitna za uspostavljanje i održavanje laktacije. Majkama se savjetuje da češće piju čajeve od kamilice, koprive, anisa i komorača, jer ova biljna kombinacija potiče stvaranje mlijeka, ublažava grčeve i oslobađa plinove iz debelog crijeva.

Kava i alkohol

Umjerena konzumacija kave i napitaka bogatih kofeinom je dozvoljena, međutim ne treba pretjerivati jer se kofein u određenom postotku izlučuje u majčinom mlijeku. Dojiljama se ne preporuča konzumiranje alkohola, kao ni uzimanje lijekova na biljnoj bazi.

Alergija na hranu

Majka bi trebala biti oprezna kod uzimanja hrane koja ima veći rizik za pojavu alergijske reakcije, primjerice kravlje mlijeko, citrusno voće, kikiriki, jaja, lješnjaci, školjke itd. To međutim ne znači da se majka za vrijeme dojenja sasvim treba odreći hrane koju voli – jedino u slučaju da za vrijeme dojenja ili nakon njega primijeti da dijete ima reakciju koja se može povezati s nečim što je pojela, bilo bi dobro da na neko vrijeme izbjegava tu namirnicu.