Odvojenost od majke samo na jednu noć u tjednu kod bebe stvara osjećaj nesigurnosti

Bebe imaju urođenu biološku potrebu biti povezane sa svojim skrbnicima, odnosno roditeljima. No što se događa kada bebe provedu jednu ili više noći u tjednu odvojene od primarnog skrbnika?

51ed2160e2706

To su najčešće slučajevi u kojima roditelji ne žive zajedno, ali dijele skrbništvo nad djetetom. Najnovija studija otkriva kako odvojenost od majke samo na jednu noć u tjednu ima utjecaj na njihovu povezanost.


Sveučilište u Virginiji objavilo je rezultate prema kojima bebe koje provedu najmanje jednu noć u tjednu odvojene od majke, postaju nesigurnije u tom odnosu, a u usporedbi s bebama koje su provele manji broj noći s očevima ili su se s očevima viđale tijekom dana. Istraživanje i njegovi rezultati bit će objavljeni u novom broju časopisa Journal of Marriage and Family.

Povezanost s majkom u studiji je definirana kao trajna, duboka emocionalna veza između bebe i primarnog skrbnika, a koja se razvija tijekom prve godine bebina života. Povezanost stvorena tijekom ključne prve godine života je temelj za zdrave odnose kasnije u životu, u odrasloj dobi, objašnjava voditeljica istraživanja, doktorica psihologije Samantha Tornello.

Ova studija potrebna je iz razloga što sve veći broj djece odrasta u jednoroditeljskim obiteljima, odnosno roditelji su i prije njihova rođenja prekinuli, žive odvojeno ili su se razveli. U tim situacijama roditelji se odlučuju na zajedničko skrbništvo te pravno gledano to u velikom broju slučajeva i uspijevaju. No na svakodnevnoj razini to znači odvajanje bebe od majke (ili obratno) barem jednom tjedno, vrlo često i tijekom noći, kada ona odlazi ocu i on postaje primarni skrbnik.

"Suci se često nađu u situaciji kada donose odluke vezane za skrbništvo, a znaju da one možda nisu u najboljem interesu djeteta. Naša studija bavi se pitanjem bi li bebama bilo bolje kada bi noći provodile isključivo s jednim skrbnikom, ili barem nešto manje vremena u drugom domu tijekom prve godine života", kazala je dr. Tornello.

Nadalje, ova stručnjakinja naglašava da nije važno je li primarni skrbnik majka ili otac, već je važno da noći uvijek provodi u istom domu, u istom okruženju, obzirom da postoje negativne posljedice odvajanja od primarnog skrbnika tijekom noći i u drugom domu.

"Mi želimo da dijete bude vezano za oba roditelja, ali kada oni ne žive zajedno, predlažemo da dijete barem s jednim od njih ima čvrstu i stabilnu vezu. Važna su konstanta i rutina", kaže dr. Tornello.

U njezinoj studiji obuhvaćeno je čak 5.000 obitelji, a istraživanje je trajalo od 1998. do 2000. godine. Rezultati, odnosno brojke kažu da 43 posto djece koji su jednom ili više puta tjedno provodila noći kod očeva do 1. rođendana, osjećaju nesigurnost u odnosu s majkom. Kod djece koja su manje noći provodila kod oca ili se s očevima družila danju, taj je postotak mnogo manji - 16 posto.

Isto istraživanje provedno je kod djece kada su imala 3 godine i ispada da im odvojenost od majke noću, više toliko ne smeta, odnosno da ne narušava povezanost i odnos koji osjećaju prema majci.

Drugim riječima, u prvoj godini iznimno je nužno djetetu pružiti stabilnost, rutinu i okruženje iz kojega ga se neće odvajati, pa makar ni jednom tjedno. U prvoj godini beba treba uspostaviti povjerenje i veze barem s jednim skrbnikom, kako bi izgradilo u sebi povjerenje i sigurnost potrebne za sve kasnije odnose u odrasloj dobi.

U suprotnom dijete provodi vrijeme s oba roditelja, ali ni s jednim ne stječe toliko potrebnu sigurnost u odnosu.

Dr. Tornello predlaže da susreti s ocem budu češći i radoviti, ali da se odvijaju tijekom dana. Noćno odvajanje neka se događa što rijeđe, odnosno postepeno povećava do predškolske dobi, kada dijete može jednaki broj noći provesti s majkom i ocem.

"Ako majke i očevi mogu biti strpljivi, ako mogu surađivati i gledati dugoročno na zdrav razvoj svog djeteta, ovakvi planovi kakve predlažem mogu funkcionirati i za dijete i za roditelje", zaključuje na kraju.