Dan velikih promjena: upoznajemo kašicu i žličicu

Bez obzira dojite li ili hranite svoju bebu na bočicu, doći će trenutak kada ćete je početi hraniti i na žličicu.

4d6f8e7db745c

Moderne pedijatrijske smjernice govore da bi bilo dobro što dulje dojiti bebu (barem 12 mjeseci), dok za bočice nema nekog pravila, ali do prvog rođendana, bebu treba svakako upoznati sa žličicom, odnosno kašicama.

Do devetog mjeseca, djeca su fizički dovoljno razvijena te imaju koordinaciju usta potrebnu za gutanje hrane koja im se stavi žličicom u usta. Međutim, neke bebe jednostavno će odbiti otvoriti usta. Žličica nikako ne može zamijeniti majčinu dojku ili bočicu koja također ima ulogu "tješitelja". To je i za njih novo iskustvo.

Beba ponekad odbijanjem želi reći da jednostavno nije spremna na kruću hranu i da želi biti na mliječnoj prehrani još neko vrijeme. Nemojte je forsirati već pričekajte dva tjedna, pa pokušajte ponovno.

Prvo upoznavanje sa žličicom nije dobro prakticirati kada je beba umorna. Tada samo želi svoju dobru staru dojku koja će je nakon papanja, uljuljuškati u san.

Ukoliko ste počeli s metalnom žličicom i ona nije bila prihvaćena, pokušajte s plastičnom ili obrnuto.

Ponekad će beba odbijati žličicu jer je izmučena zbog rasta zubića i svrbe je desni. Pokušajte joj dati plastičnu žličicu i pratite što će napraviti s njome. Nježna masaža s čistim, dezinficiranim prstom, može također malo olakšati stanje.

U svakom slučaju, nema mjesta panici. Beba će kad tad prihvatiti žličicu i nove okuse koji joj se na njoj nude. Samo treba biti smiren i strpljiv te uzeti u obzir ove navedene moguće uzroke odbijanja. Nemojte dozvoliti da vas iskustva drugih uplaše ili smatrati da radite nešto krivo. Kod svake bebe procedura je drugačija. U prvoj je godini života ionako najvažniji izvor nutritijenata za bebu majčino mlijeko ili nadomjestna formula.

Prihvatio je žličicu, ali hranjenje je prava muka...

Čak i kada žličica bude objeručke prihvaćena od vaše bebice, hranjenje ponekad predstavlja pravu malu borbu volje. Iako su nas oduvijek učili da se s hranom ne igra, kod malenih beba zapravo je najbolje odvratiti im pozornost od žličice, pa će usta otvarati automatski i nesvjesno.

Pokušajte djetetu dati njegovu vlastitu posudicu i žličicu u koju stavite malo kašice (samo da prekrije dno). Dok hranite bebu, ona će svojim ručicama pokušavati napraviti isto ili će se jednostavno zaigrati s onime što je ispred nje i neće se mrštiti što pokušavate prokrijumčariti malo hrane u njezina usta.

Druga metoda, možda malo teža za organizirati, je da hranite bebu sa žličicom u društvu drugih beba koje jedu sa žličicom. Bebe vole imitirati drugu djecu i možda se iznenadite kada vidite da bez mreškanja otvara usta baš poput drugih svojih malih prijatelja.

Bljuckanje...

Isprva će beba pokušavati usisati hranu sa žličice i to je normalno. Neke bebe u početku puno bljuckaju i kašljucaju, ali to je samo refleks kojim se brane od gušenja. U početku će možda jezikom gurati hranu van, ali i to će brzo odbaciti kad "skuže" kako stvar sa žličicom funkcionira. Neka količina hrane na žličici bude mala, no tempo i količinu s vremenom ćete usavršiti, a ovisno o bebinim preferencijama.

Neke bebe postanu ljutite što hrana ne dolazi tako brzo kao što je to kod sisanja, pa će nabiti brzi tempo hranjenja. Ipak, budite oprezni i sigurni da je beba progutala zalogaj prije no što joj date novi.

Raspored uvođenja namirnica za kuhane kašice dat će vam pedijatar, pa je najbolje slušati njegove upute.

Zašto plastična, a ne metalna žličica?

Nije baš sasvim jasno zbog čega je preporučljivo bebu hraniti plastičnom, a ne običnom malom metalnom žličicom. Na staklenkama baby kašica piše da ih treba grabiti s plastičnom žličicom, kako se metalnom slučajno ne bi razbilo staklo ambalaže. Nismo čuli da se to tijekom hranjenja ikome ikad dogodilo, ali možda je to glavni razlog.

Isto tako, navodno da neki metali u metalnoj žličici mogu uništiti važne sastojke (vitamine, minerale) u nekonzerviranim proizvodima. Isto tako, neke sirupe nećete smjeti davati djetetu metalnom žličicom, na što nas obično upozore u ljekarni.

Treći razlog mogao bi biti taj da djeca ponekad vole grickati vršak žličice, a osobito ako se probijaju zubići, pa je bolje da je žličica plastična ili silikonska. Osim toga, mnoge mame imaju osjećaj da metalna žličica u ustima djeci i nije baš neki pozitivan osjećaj.